Malta Dördüncü Kez Avrupa’nın En LGBT Dostu Ülkesi Oldu!

 Malta Dördüncü Kez Avrupa’nın En LGBT Dostu Ülkesi Oldu!
Digiqole ad

Malta, 49 Avrupa ülkesinin yer aldığı Rainbow Europe endeksine göre Avrupa’nın en LGBT dostu ülkesi oldu.

Listedeki ülkeler puanlanırken kullanılan kriterler ise şu şekilde: eşitlik, ayrımcılık, aile, nefret suçları ve nefret söylemi, cinsiyetin yasalardaki yeri ve toplum dinamikleri.

ILGA-Europe yöneticilerinden Darienne Flemington, Rainbow Europe endeksini böyle anlatıyor:

“Bu listeyi yol haritanız olarak düşünebilirsiniz. Bu listede üst sıralarda yer almak için formül ortada: Kanunlar koruyucu ve kapsayıcı olacak, politikacıların söylemleri sağduyulu olacak ve bunlar toplumda karşılık bulacak.”

Malta, totalde 90 puan ile üst üste dördüncü kez listede ilk sırada yer aldı. İkinci sırada ise 73 puanla Belçika geliyor. 2018’de 20. sırada yer alan Lüksemburg ise büyük bir çıkış yaparak üçüncülüğe yerleşti. Avrupa’nın en kötü LGBT karnesi ise Azerbeycan’a ait.

LGBT’ye karşı ayrımcılık Malta’da 2004’ten beri yasak. Ayrıca ülke, 2016 yılında eşcinsel dönüşüm terapilerini yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olmuştu.

Malta’nın turizmden sorumlu yetkililerinden Peter Vella: “Malta halkı kibarlığı, misafirperverliği ve kucaklayıcılığı ile bilinir.”

“Malta geleneğin, tarihin ve yeniliğin birbirine kavuştuğu bir atmosfere sahip. Diğer Avrupa ülkelerine örnek bir kimliğe sahip.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

71 Paylaşımlar
Paylaş71
Tweetle
Paylaş
Pin