fbpx   .  

Malta’dan İntersekslere ve Translara Koruma

Malta Parlamentosu dün kabul ettiği bir yasayla dünyada ilk kez interseks çocukların tıbbî müdahaleye zorlanmasını yasakladı, transların kendi kaderini tayin etme hakkını tanıdı.

Malta Parlamentosu’nun dün oybirliğiyle kabul ettiği Cinsiyet Kimliği, Cinsiyet İfadesi ve Cinsiyet Özellikleri Yasası, intersekslerin bedensel bütünlük ve özerkliğini tanıması açısından dünyada bir ilk.

Kişinin bilgilendirilmiş rızası olmadan cinsiyet özelliklerine yönelik gereksiz tıbbî müdahaleler yapılmasına yasak gelirken ebeveynlere çocuklarının nüfus bilgilerinde cinsiyet hanesini doldurmayı erteleme hakkı tanınıyor.

 

Translara çalışma hayatında eşitlik

Malta’nın yeni yasası, Anayasa’da yasaklanan ayrımcılık temelleri arasına cinsiyet kimliğini eklemenin yanı sıra sığınma başvurusu prosedürüne değişiklik getirerek transları sığınma başvurusunda bulunabilecek gruplar arasına aldı.

Çalışma Hayatında Eşit Muamele Mevzuatı da cinsiyet kimliğine koruma sağlayacak şekilde değiştirilerek cinsiyet geçişi için de hastalık izni kullanılmasına olanak sağlandı.

Yasayla birlikte “cinsiyet ifadesi” ve “cinsiyet özellikleri” temelli suçlar, Ceza Kanunu’nda ağırlaştırıcı neden olarak tanındı.

Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.