fbpx   .  

Manchester United Takımının Stadyumu, Trans Dostu İlk Stadyum Olabilir

Manchester United yönetimi, stadyumu Old Trafford’a cinsiyetsiz tuvaletler inşa etmeyi düşünüyor.

Hem takımın internet forumlarından, hem de güvenlik şefi ile bir seyirci arasında geçen diyalogdan anladığımız kadarıyla, kulüp bu konuda ciddi ve 75,000 kişilik kapasiteye sahip Old Trafford yakında cinsiyetsiz tuvaletlerin yer aldığı, trans dostu ilk stadyum olabilir. 

 

Bir seyircinin cinsiyetsiz tuvaletler isteğine pozitif bir geri dönüş yapan güvenlik şefi Jim Liggett, şu ifadeleri kullandı: 

 

“Old Trafford’un herkesi kucaklaması ve herkese uygun bir yer olması için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Gelişmelerden de sizleri bizzat haberdar edeceğim. “

“Eşitlik, çeşitlilik ve kucaklayıcılık bizim değerlerimiz.”

Forbes’un güncel listesine göre en değerli futbol kulübü olan Manchester United, geçtiğimiz sene Stonewall ile ortaklık kuran ilk spor kulübü olmuş, “Sporda ve toplumdaki LGBT sorunlarını birlikte çözeceklerini” duyurmuştu.

Yönetim, hemen ardından 13 yıldır aktif olmayan kadın futbol takımını yeniden canlandırmış, İngiltere’nin eski kaptanı ve lezbiyen olan Casey Stoney’i takımın menajerliğine getirmişti.

Geçtiğimiz sene, takımın yıldız oyuncusu Paul Pogba, Premier League’de gay oyuncuları seve seve karşılayacağını belirtmişti. Ligde gay olduğunu açıklayan son oyuncu, 1990 yılında Justin Fashanu olmuştu. 

Gay futbolcular hakkında fikri sorulan Pogba: “Ben şahsen karşılaşmadım ama neden olmasın? İnsan insandır.”

“Özel hayatında ne olduğu kimseyi ilgilendirmez. Herkese saygı duyulmalı.”

“Tüm olay saygı ve eşitlik. Futbol oynarken hepimiz eşitiz.”

Fakat geçtiğimiz ay, Manchester United’in ezeli rakibi Arsenal oyuncusu Héctor Bellerín, futbol seyircilerinin gay bir oyuncuya hazır olmadığını dile getirmişti.

İspanyol sağ bek, taraftarların stadyumda ve internetteki platformlardaki tutumundan bahsetti: 

“Her yerde saldırganlık hakim. Saçımı uzattım diye lezbiyen dendi.”

“Her yerde homofobik hakaretler var. Bunları umursamamayı öğrendim fakat o kadar çok kullanılıyor ki. İnsanın canı sıkılıyor.”

“Hayranlar ve izleyiciler futbolda eşcinselliğe hazır değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.