Marvel Çizgi Romanlarında Yer Alan 5 Güçlü LGBT Hikayesi

 Marvel Çizgi Romanlarında Yer Alan 5 Güçlü LGBT Hikayesi
Digiqole ad

Marvel’ın logosu bulunan renkli çizgi roman sayfaları yıllardır ekranlara aktarılıyor. Ancak bu çizgi romanlar sadece Chris Evans’ın kaslarından veya Scarlett Johannson’ın güçlü kadınlığından ve bir “ağaç” olmamasından ibaret değil.

Milyar dolarlık stüdyo, çizgi romanlarını oldukça canlı ve önemli filmlere dönüştürdü, ancak ilk MCU filmi 2008’de yayınlandı.

Marvel 80 yıl önce kuruldu ve süper kahraman filmleri yaparken aynı zamanda oldukça çarpıcı LGBT karakterler ve hikâyeler de yayınladı, işte karşınızda bunların ilk beşi;

Darkhold: Pages from the Book of Sins #13 (1993)

Konusu, koruyucu bir ailenin son üyesi olan genç bir kadının, antik ve aynı zamanda lezbiyen olan bir şeytana karşı verdiği savaş. Victoria Montesi, Marvel’ın ilk lezbiyen karakteriydi ve dünyayla ilgili önemli problemleri çözen ve gizemli yaratıklarla savaşan Vampire Slayer Buffy’e oldukça benziyordu.

Victoria, seri boyunca cinsel yönelimini günah olarak gören ve destekçi olmayan ailesinin varlığına rağmen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir süper kahraman.

Young Avengers (2005)

Bütün eğlence yetişkinlere kalacak değil ya. Young Avengers’da başından beri Hulking ve Wiccan adında iki önemli genç karakter bulunuyor.

Çift, okuyucuların övgüsünü toplayarak seri boyunca açık bir şekilde eşcinsel ilişki yaşıyor. Seri, bu sayede 2005’te Marvel’ın ilk GLAAD Award Best Comic Book ödülünü kazanmasını sağladı.

All-New X-Men #40 (2015)

Her çizgi romanın konusu doğaüstü olaylardan ve maceralardan ibaret değil. Bazen asıl konu basitçe kendinizin kim olduğunu kabullenmek ve gerçek kişiliğinizi dışarı vurmak, açıklamak olabiliyor.

Iceman olarak da bilenen Bobby Drake, X-Men’in kurucu üyelerinden biri ve 50 yılın ardından gerçekten kim olduğunu anlamak için, kendisinin genç haliyle buluşuyor.

X-Man ve eşcinsel olmak Bobby için gerçekten zor bir şeydi ancak mutant yoldaşları sayesinde en sonunda kendini olduğu gibi kabulleniyor.

Astonishing X-Men #51 (2004)

Bu çizgi roman 2004’te raflarda yerini bulduğunda, insanları ayırmasının yanı sıra oldukça güçlüydü de.

Astonishing X-Men #51’de, Marvel evreninin ilk eşcinsel evliliği olan Northstar ve Kyle Jinadu’nun evlenmesine şahitlik ediyoruz. Çifti evlendiren yaratık hem düğünü yönetiyor hem de “Sizi birbirinizin kocası ilan ediyorum. Damadı öpebilirsiniz, ikiniz de.” Diyor.

Alpha Flight #106 (1992)

Süpersonik hızlarda uçabilen ve fotonlu enerji patlamaları yapabilen Kanadalı süper kahraman Northstar, aynı zamanda X-Men’in ilk eşcinsel karakteriydi.

Cinsel yönelimini sayfalarda az çok belli eden ve sık sık ipuçları bırakan karakter, ilk olarak 1979’da ortaya çıktı. Ancak cinsel yöneliminin tam olarak ortaya çıkması 1992’de gerçekleşti.

Çizgi romanlarının önceden özel bir ünü yoktu ama karakterin eşcinsel olduğunu açıkça ortaya koyan yayını bir haftada yok sattı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

35 Paylaşımlar
Paylaş35
Tweetle
Paylaş
Pin