fbpx   .  

İzleyin: Mika’nın Yeni Videosu, 1950’lerdeki Eşcinsel Kültürüne Işık Tutuyor

Grammy ödüllü sanatçının yeni şarkısı “Sanremo”nun klibi, İtalya’da turistik bir yerde geçiyor ve Batı Avrupa’da eşcinselliğin gizli ve illegal olduğu zamanlara ışık tutuyor.

Siyah beyaz klipte Mika’nın ailesine ve eşine veda edip, LGBTlerin kaynaştığı bir yeraltı barını keşfetmesini anlatıyor. Video boyunca onu şüpheyle gözetleyen hem polisleri hem de din insanlarını izliyoruz.

 

1950’lerde geçen klipte, o zamanlarda eşcinsel insanlara karşı yapılmış söylemlerin sesli materyalleri bulunuyor. Klipte, arkadaşlarına “cesur olun” şeklinde telkin eden eşcinsel bir erkeğin sesi bile duyuluyor.

 

Klip, Mika’nın seyahatinin bir polis tarafından kesilmesiyle ve Mika’nın yüzünü gizlerken arabanın kenara çekilmesiyle sonlanıyor.

Gerçek hayatta kaydedilen bir ses kaydında “Bu müessesenin politikası, kasıtlı olarak eşcinselleri işe almamak. Bu yüzden idaremizde eşcinsel bulursak hiç zaman kaybetmeden o kişiyi işten atarız.” Denildiği duyuluyor.

W.I.Z. tarafından yönetilen “Sanremo” için, “Eşcinselliğin illegal olmadığı ama toplum tarafından kabul edilemez olduğu ve ayrımcılıkla eziyetin yaygın bulunduğu bir zaman dilimi anlatılıyor. San Remo, özgürlüğün ve kabul edilmenin ütopik bir rüyasını anlatıyor.” Şeklinde açıklıyor yönetmen.

W.I.Z. aynı zamanda Mika’nın “Tiny Love” isimli klibinin de yönetmeni. İki parça da Mika’nın yeni albümü My Name Is Michael Holbrook’a ait.

Mika’nın kendisi de cinsel yönelimi yüzünden ayrımcılığa uğradı. Rolling Stone’la yaptığı bir röportajında ünlü bir plak şirketinin Mika’nın şarkılarının “biraz fazla gay” olduğu gerekçesiyle anlaşma imzalamayacağını duyduğunu açıkladı.

“Grace Kelly” gibi hit şarkıları olan sanatçı, benzer sebeplerden dolayı U.S. radio gibi radyolarda yayınlanmadı. Mika’nın işbirlikçisi olan Greg Wells’in söylediğine göre biri, “Kadın olmak isteyen tiz sesli bir erkeğin şarkılarının arkasında duramayız,” şeklinde Mika’nın annesine açıklamada bulundu.

İşte Mika’nın “Sanremo”su;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.