Matrix’in Yönetmeni, Filmin Transseksüel Alegorisini Detaylı Biçimde Açıkladı

 Matrix’in Yönetmeni, Filmin Transseksüel Alegorisini Detaylı Biçimde Açıkladı
Digiqole ad

Orijinal filmlerin çıkmasından 21 yıl sonra Netflix, seri boyunca transseksüel alegorisi hakkında konuşan ve bunu aynı şekilde seri boyunca keşfeden The Matrix Üçlemesi’nin yönetmeni Lilly Wachowski ile röportaj yaptı. 

“Özellikle de sadece hayal ürünü ve dünya yaratmayla ilgili bilim kurgu dünyasında değişimden bahsettiğinde, transseksüel bireylere hitap ediyorsundur.”

İkonik bilim kurgu serisi Matrix, kültürel bir fenomen olmayı başardı. Üçleme, özellikle de dünya çapındaki transseksüel hayranlar için çok önemli bir yere sahipti. Lana Wachowski 2012 yılında, Lilly ise 2016 yılında transseksüel olarak açıldı. 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında olmak üzere Wachowski kardeşler, her ne kadar cinsel kimliklerini ve yönelimlerini gizliyor olsa da, kendi dünyalarını yaratma ve kendilerini istedikleri gibi ifade etme şansına sahip oldu.

“Özellikle Lana ve benim için, transseksüel bireylerin, kelimelerin olmadığı hayali bir yerde var olması, bizi de var kılıyordu. İşte bu yüzden yeni bir dünya yaratma amacını benimsemiş bilim kurgu ve fantezi türlerine yöneldik. Bizleri film yapımcıları olarak özgür kıldı çünkü o zamanlarda ekranlarda görmediğiniz şeyleri hayal etmenize izin veriyordu.” 

Wachowski, “Matrix, dönüşüme olan arzuyu gizli kalmış bir bakış açısından anlatıyordu,” dedi.

“Gerçek dünyada erkek, matrixte ise kadın olan bir karakter yaratmıştık. Çünkü kafamız hep buradaydı.”

Wachoski kardeşlerin şu anda çalışmakta olduğu ve resmi ismi henüz yayınlanmamış olan devam filminin 2022 ilkbaharında çıkması bekleniyor. Filmde Carrie-Anne Moss ve Keanu Reeves gibi orijinal kadrodan bazı oyuncuların bulunması bekleniyor.

  • Alegori; bir görüntü, bir yaşantı veya bir davranışın daha iyi kavranmasını sağlamak için göz önünde canlandırıp dile getirme sanatıdır.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

39 Paylaşımlar
Paylaş37
Tweetle
Paylaş
Pin2