fbpx   .  

Maymun Çiçeği Bir “Eşcinsel Hastalığı” Mı? İşte Bilmeniz Gerekenler

Dr Ranj Singh, tüm merak edilenleri yanıtladı.

Tam bir küresel bulaşıcı belayla baş etmeye başladığımızda, bir diğeri başını kaldırıyor gibi görünüyor. Maymun Çiçeği, etrafta dolaşan birçok endişe verici spekülasyon ve yanlış bilgi ile dünyanın dikkatini çekti. Peki bu ne kadar korkutucu bir tehdit ve neden gay topluluğu için bu kadar endişe verici? İşte şimdiye kadar bildiklerimizin özeti…

Görünen alarma rağmen, maymun çiçeği aslında yeni bir şey değil. İlk olarak 1958’de ortaya çıkmış ve normalde hayvanlarda (örneğin kemirgenler, köpekler, sincaplar) görünür. Ancak yakın temas yoluyla insanlara da bulaşabilir. İlk vakalardan biri 1970 yılında Afrika’nın Zaire kentinde tespit edildi.

 

O zamandan beri, özellikle Afrika’daki salgınlarla arka planda kaldı. Genellikle kişiden kişiye kolayca bulaşmadığından, bu salgınlar nispeten yerel ölçekte olmuştur.

Bununla birlikte, son zamanlarda İngiltere, ABD, İspanya, Portekiz ve Kanada gibi diğer ülkelerde bir takım vakalar ortaya çıktı. Endişe verici olan şu ki, etkilenenlerde herhangi bir seyahat geçmişi yok gibi görünüyor, bu da hastalığın insanlar arasında yayıldığını ima ediyor. Ayrıca, etkilenenlerin büyük bir kısmı erkeklerle seks yapan erkekler.

 

Bunun nedeni virüsün daha bulaşıcı bir versiyona mutasyona uğraması olabilir mi? Eh, bu bir olasılık, ancak virüsün genomunun hızlı dizilimi, 2018’den bu yana gerçekten değişmediğini ortaya koyuyor, bu da buna aykırı. Durumun gerçekten böyle olup olmadığını yalnızca devam eden araştırmalar belirleyecek.

Neden eşcinsel ve biseksüel erkekleri bu kadar çok etkiliyor? Yakın temas yoluyla yayıldığını biliyoruz. Virüsün, birden fazla yakın temasa sahip olabilecek eşcinsellerin ağına girmesinin, daha hızlı yayılmaya izin vermiş olması oldukça olası. Burada dikkatli olmalıyız çünkü eşcinsel erkeklerin hatalı olmadığı anlamına gelmez. Ve HIV’in bir “eşcinsel hastalığı” olduğuna dair gülünç derecede yanlış histeriyi kesinlikle tekrarlamamalıyız: eşcinseller için virüsün tesadüfen oluşması için ideal bir koşullar fırtınası oluşmuş olabilir. Dolayısıyla bu topluluk kesinlikle daha fazla tetikte olmalıdır.

Çok daha önemli olan, endişeleniyorsanız acilen tıbbi yardım almak olacaktır. Neyse ki, enfekte kişilerin büyük çoğunluğu 2-4 hafta içinde kendi kendine iyileşecek, ancak daha fazla yayılmayı önlemek için tanımlanmaları ve izole edilmeleri gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken belirti ve semptomlar ise şunlar:

-Ateş

-Ağrı ve sızılar

-Yorgunluk

-Titreme

-Şişlik

  • Birkaç gün sonra yüzde ve ellerde başlayan ve cinsel organlar da dahil olmak üzere vücudun geri kalanına yayılan bir döküntü. Bu, görünümün çeşitli aşamalarından geçer: kırmızı noktalardan kabarcıklara, kabuklara (biraz su çiçeği gibi).

%10’luk bir ölüm oranı bildiren birçok insan göreceksiniz, ancak bunun dünyanın belirli bir bölgesindeki belirli bir virüs türü için olduğunu unutmayın. Farklı kaynaklara sahip diğer ortamlardaki rakam çok farklı olabilir ve muhtemelen daha düşük olacaktır.

Unutulmaması gereken diğer BÜYÜK önemli şey, endişelere rağmen, bu virüsün koronavirüsten tamamen farklı olmasıdır. Size aksini söyleyen birinin temel viroloji hakkında hiçbir fikri yoktur. Ayrıca, çiçek hastalığına karşı kullandığımız (uzun zaman önce eradike edilmiş olan) maymun hastalığına karşı yaklaşık %85 etkili bir aşımız zaten var. Üstelik, aşırı derecede rahatsız olanlar için etkili antiviral ilaçlarımız var.

Bununla birlikte, maymun çiçeği ve COVID arasında büyük bir benzerlik vardır. Durumun tam olarak ne olduğunu ve nereye gittiğini araştırırken, maymun çiçeği ile ilgili en büyük zorluğun dezenformasyonun yayılması ve belirli topluluklara karşı damgalanmanın artması olduğu açıktır. Bulaşıcı hastalıklara daha fazla ilgi gösteren küresel bir nüfusumuz ve komploya inanmaktan mutlu olan ve suçu atfetmek isteyen önemli sayıda insanımız var. Lütfen bir daha bu tuzaklara düşmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.