Miss Universe Tarihindeki İlk Lezbiyen Yarışmacıyla Tanışın

 Miss Universe Tarihindeki İlk Lezbiyen Yarışmacıyla Tanışın
Digiqole ad

Bu yılki Miss Universe yarışması 67 yıllık tarihinde ilk defa, eşcinselliğin kendi ülkesinde yasadışı olmasına rağmen cesurca lezbiyen olduğunu açıklayan bir yarışmacıyı barındıracak.

Mynamar’lı Swe Zin Htet, yarışmadan sadece bir hafta önce lezbiyen olduğunu bir güzellik blogunda açıkladı.

LGBTler, Burma olarak da bilinen ve kuirlere karşı ayrımcılıkla ilgili hiçbir yasası bulunmayan Myanmar’da, eşcinsel olmaları sebebiyle ömür boyu hapis cezasıyla, şiddet ve zulümle karşı karşıya kalabiliyor.

21 yaşındaki yarışmacı People ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Lezbiyen olduğumu söylemem Burma’da LGBT topluluğunun üzerinde büyük bir etki yaratacak. Burma’da zor olan şu ki, LGBTler kabul edilmiyor, başkaları tarafından aşağılanıyor ya da onlara karşı ayrımcılık yapılıyor.”

Her ne kadar Htet bir süredir etrafındakilere karşı açık olsa da, üç yıl boyunca Burmalı şarkıcı Gae Gae ile olan ilişkisine rağmen ailesine lezbiyen olduğunu açıklamanın zor olduğunu söyledi.

“Başta çok kızdılar ve beni kabul etmediler. Daha sonra LGBT topluluğu hakkında daha çok şey öğrendikçe beni kabul etmeye başladılar,” diye ekledi.

Miss Universe’in başkanı Paula Shugart da People’a şunları söyledi: “Miss Universe’de Htet gibi güçlü, ilham verici ve dünyayla kişisel hikayelerini paylaşabilecek cesur kadınların bulunmasından dolayı gurur duyuyoruz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

75 Paylaşımlar
Paylaş75
Tweetle
Paylaş
Pin