Moda Endüstrisini Değiştiren 12 Transseksüel Model

 Moda Endüstrisini Değiştiren 12 Transseksüel Model
Digiqole ad

Transseksüel modeller modellik endüstrisini değiştiriyor ve daha kapsayıcı bir hale getiriyor.

Hunter Schafer, Valetina Sampaio, Hari Nef ve MiMi tao gibi transseksüel kadınlar modellik dünyasında değişim dalgaları yaratıyor.

Benzer bir biçimde Nathan Westling, Chella Man ve Laith Ashley gibi transseksüel erkekler de önemli aktörler.

Transseksüel bireylerin modellik dünyasında uzun ve karmaşık bir tarihi var. 60’larda April Ashley Vogue’da popüler bir iç giyim modeliydi ama bir İngiliz gazetesi transseksüel olduğunu ortaya çıkardıktan sonra, bir daha ülkede modellik yapamadı.

Bugün, modellik dünyası daha açık olmaya ve cinsiyet fark etmeksizin bütün biçim ve boyutlardaki güzelliğe karşı daha kabullenici olmaya başlıyor.

İşte endüstrideki bazı önemli transseksüel modeller.

Hunter Schafer

Schafer, HBO’nun Euphoria’sında oynamadan önce bir transseksüel model olarak ün yapmıştı. Ünlü model ve oyuncunun kariyeri 18 yaşında Elite Model Management’a kaydolunca başladı. Sadece birkaç yıl içinde, Dior, Helmut Lang ve Miu Miu gibi isimlerin podyumlarında yürüdü. Sonunda, HBO’nun çok beğenilen dizisi Euphoria’da Zendaya’nın karşısında oynayınca ana akım üne kavuştu.

Schafer Marie Claire’e,

‘Bu yeni görünürlük seviyesinde olmak gerçekten ilginç. Hala alışmaya ve anlamaya çalıştığım bir şey. Dizideki temsille ilgili heyecanlanan trans bireylerden mesajlar aldım,’ dedi.

Valentina Sampaio

Victoria’s Secret’ın ilk transseksüel modeli,
2017’de Vogue Paris’in kapağındaki ilk açık transseksüel model olarak gündem olmuştu. Bu başarısını Brezilya ve Almanya Vogue’larının kapağında da boy göstererek ilerletti.

Sampaio Buzzfeed’e, ‘Dünya geçtiğimiz yıllarda transseksüel insanlar için önemli aşamalar kaydetti. Benim kapak olmam bir başka küçük adım, Vogue kapak kızları olmak için gücümüz olduğunu gösteren bir adım. Moda endüstrisi çeşitliliği teşvik etmek için kullanabileceğimiz, işlerin daha akışkan olduğu ve güzelliğin evrim geçirdiği bir araç. Moda daha özgür bir dünya,’ dedi.

CMO’nın trans bir modeli işe almayacaklarını açıklamalarından bir seneden daha kısa bir süre sonra Sampaio Victoria’s Secret’la çalıştığını açıkladı.

Nathan Westling

Westling, moda endüstrisindeki en iyi transseksüel erkek modellerden biri.

Nathan, 2015’te modellik kariyerine başladı ve kısa süre içinde Marc Jacobs, Versace, Prada ve Chanel’le çalışarak endüstrideki önde gelen trans modellerden biri haline geldi. 2019’da ise cinsiyet değişim süreci yaşadığını açıkladı.

Westling CNN’e, ‘Bütün hayatım boyunca bir maske giyiyormuşum gibi hissettim. Maskeyi çıkarınca sonunda… bilmiyorum. Artık olmadığımı hissettiğim biri değilim. Başka biri gibi davranmıyorum, olmadığım bir şeymiş gibi olmaya çalışmıyorum. Arada kalmış ve sıkışmış hissettiğim bir anda değilim.

Andreja Pejic

Pejic, 2014’te transseksüel olduğunu açıklamadan önce androjen bir model olarak biliniyordu. Pejic 2014’ten önce androjen görüntüsüyle meşhurdu ve Elle’nin kapağında yer almıştı. Bosnalı-Avustralyalı model sonunda cinsiyet değiştirme ameliyatı olduğunu ve kendini kadın olarak tanımladığını söyledi.

Pejic açıldıktan sonra Facebook’a, ‘Transseksüel bir kadın olarak, dönüşümden sonra geçmişini silmeden de birinin mutlu ve başarılı olabileceğini göstermeyi umuyorum. En önemlisi, farklılıklar ayrılık anlamına gelmiyor, birlik olalım,’ diye yazdı.


O zamandan beri Pejic, büyük bir kozmetik kampanyası olan ve Vogue’un profilini çıkardığı ilk trans model oldu.

Leyna Bloom

Bloom, 2017 New York Moda Haftası’nda yer alan ilk trans model oldu.

Leyna Bloom’un modellik kariyeri trans olarak açıldığı zaman başladı. 2014 yılıydı ve trans kadınları vurgulayan bir Candy dergisi kapağında yer almıştı. O zamandan beri 2017 New York Moda Haftası’nda yürüdü ve etkinliğin, bu kadar çeşitli kapsayıcı olduğu ilk andı. Aynı yıl, Filipinli ve Afrikalı-Amerikalı model Vogue India’nın kapağında yer alan ilk renkli trans kadın oldu.

Bloom Essence’a,’İstediğimiz, ihtiyacımız olan ve aradığımız her şey içimizde. İçimizde dünyada görmediğimiz şeyleri bulmalı ve daha sonra dışarı çıkıp onları yaratmalıyız. Uyuşmadığımız bir dünyadayız, o yüzden uyuştuğumuz bir dünya yaratmamak gerekiyor. Bu bizim sorumluluğumuz, devam ettirmemiz gereken bir hediye,’ dedi.

Chella Man

Büyük bir modellik ajansıyla anlaşan ilk işitme engelli transseksüel erkek Chella.
Chella Man 2017’de Youtube’da cinsiyet değiştirme süreci, işitme engelli olmak ve kişisel hayatının diğer yanları hakkında konuşunca üne kavuştu. Daha sonra IMG Models’la bir anlaşma imzaladı.

Man Teen Vogue’a, ‘Kendimi hiç modellik yaparken hayal etmedim. Dar kafalı Orta Pennsylvania’da büyürken kendimi hiç güzel bulmazdım. Bu testosterondan ve üst ameliyatımdan önceydi, kendimi cis bir kadın olarak tanımladığım zamandı. Şimdi, muhafazakar kültürün ve temsil eksikliğinin benim güzellik algımı ve benim kimlik mücadelem ile cinsiyet disforimi gölgelendiğini fark ediyorum. Gerçek güzellik güven, temiz bir kalp ve güçtedir,’ demişti.

Man yakın zamanda DC’nin Titans adlı televizyon dizisinde işitme engelli süper kahraman Jericho rolünü canlandırmıştı.

Teddy Quinlivan

Teddy, açılmadan önce iki yıl dünyanın en önemli podyumlarında görev aldı.

Louis Vuitton’ın yaratıcı yönetmeni Nicolas Ghesquière Teddy Quinlivan’ı 2015’te keşfetti ve Quinlivan’ın kariyeri patladı. Diane Von Furstenberg ve Jeremy Scott defilelerinde yer alan model, modelliğe başladıktan iki sene sonra transseksüel olduğunu açıkladı.

Quinlivan CNN’e, ‘Kesinlikle biraz gerginim zira çok uzun süredir cis cinsiyetli olarak tanınıyorum. 16 yaşındayken dönüşüm sürecini geçirdiğim için, cis bir kadın olarak yaşıyordum. Çok şanslıydım çünkü genetik piyangoyu kazandım- Belli bir biçimde görünüyordum ve sesim de değişmedi. Bu ayrıcalık bana sokakta yürümek, birileriyle çıkmak ve herkesin beni ‘normal’ bir kız olarak gördüğü moda endüstrisinde çalışmak için fazlasıyla özgüven verdi,’ demişti.

Laith Ashley

Laith Ashley kariyeri başladıktan sonra transseksüel olduğunu açıkladı. Ashley’nin modellik kariyeri Calvin Klein iç çamaşırlarıyla Instagram’da poz verince başladı. Sonunda ana akım bir ün kazandı ve RuPaul’s Drag Race ve Diesel’in bir kampanyasında boy gösterdi.

Ashley’nin British GQ’ya verdiği demece göre, ‘Uzun bir süredir, erkekler için feminenliğin, küçültücü ya da erkekliği azaltıcı bir şey olduğunu öğrendik. Bense aslında bunun sizi daha bütün bir insan yaptığını düşünüyorum. Sadece kendiniz olun, olduğunuz kişiyi sahiplenin.’

Hari Nef

Net, bir modellik ajansına kaydolan ilk transseksüel kişilerden biri.

Üniversiteden mezun olduktan kısa bir süre sonra, Hari Nef IMG Worldwide’la anlaştı ve ajansın ilk trans modeli oldu. Modellik kariyeriyse dönüşüm sürecini paylaşınca başladı.

Nef Vogue’a,’Boston’da saklanıp, evde üç yıl geçirip cinsiyet dönüşüm sürecini yaşayabilirdim, sesimi daha feminen yapmak için ses dersleri alıp, moda ya da sinemada bir başlangıç yapmak için ameliyat olup süreci tamamlamayı bekleyebilirdim. Ama beklemek istemedim. Dünyada olmak istiyorum. Kendimi büyütmek istemiyorum ama bu benim için sadece bir iş değil, bu politik,’ dedi.

Açıldıktan ve model olduktan sonra Nef, Eckhaus Latta ve Adam Selman defilelerine katıldı. Aynı zamanda You ve Assassination Nation’da da rol aldı.

Kenny Ethan Jones

Model, menstruasyonla ilgili bir kampanyada rol alan ilk transseksüel erkek olarak ün yaptı.

Kenny Ethan Jones 2018 yılında reglle ilgili ön yargıları yıkmayı amaçlayan ‘I’m On’ kampanyasında yer almıştı. Jones o zaman, ‘Bu hakkında konuşulmayan bir şey. Hiçbir trans erkekle regle ilgili konuşmadım ve aslında bunun normal bir şey olduğu düşünülürse bu oldukça garip,’ demişti. O zamandan beri Jones, bir trans aktivist olarak göz önünde olmayı sürdürdü.

MiMi Tao

Mimi, ‘Project Runway’deki ilk açık trans model. 2019 yılında Project Runway’in 17. Sezonu, programın ilk trans modeline ev sahipliği yaptı.

Tao programda, ‘Buraya gelmek için çok çalıştım. Özellikle transların diğer insanlardan daha fazla çalışmaları gerekiyor. Burada olduğum için çok mutluyum. Project Runway’in ilk trans modeliyim,’ diye konuşmuştu.

Tao Tayland’da doğdu ve bir Budist rahibi olmak üzere yetiştirilirken makyaj yapmaya başladı. ABD’ye taşındı ve onun sonunda yarışmaya çıkmasına sebep olacak modellik anlaşmasını imzaladı.
Tao Project Runway’de, ‘Endüstriyi değiştirmek istiyorum. Hayalleri olan bütün genç transseksüellere ilham vermek istiyorum. Kapıyı vurmaya devam edin. Eğer kimse açmazsa, kapı bir gün kırılacaktır,’ demişti.

Lea T

Lea, küresel bir güzellik kampanyasının yüzü olan ilk trans kadın. Model dönüşümüne 2010 yılında başladı ve açık trans bir kadın olarak Givenchy’nin yüzü oldu. Kariyeri hız kazandı ve Fransa Vogue, LOVE gibi dergilere pozlar verdi. 2014’te Brezilyalı model Redken’in yüzü olarak tarihe geçti. Bu küresel bir güzellik kampanyasının yüzünün trans bir kadın olduğu ilk örnekti.

Lea T ‘Vice’a ise şunları söyledi,

‘Hala yapacak çok şey var, ancak toplumun transseksüel topluluğuna karşı daha farklı yaklaşmaya başladığını da söylemem gerek. Seneler öncesine kıyasla, bazı toplumlar bize inanıyor ve bizi kabul ediyor. Toplumların bize inanmaya başladığı yeni bir çağda yaşıyoruz. Bence bu daha sık olacak ve bu durum kalbimi sevinçle dolduruyor.’

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

27 Paylaşımlar
Paylaş27
Tweetle
Paylaş
Pin