fbpx   .  

Moderna’nın Yeni Ürettiği HIV Aşısı İlk Kez İnsanlar Üzerinde Denendi

Moderna, bir süredir üzerinde çalıştığı HIV aşısını gönüllülere vurarak aşının 1. faz çalışmalarını başlattı.

Kuruluş, 27 Ocakta yaptığı açıklamada aşının üretim sürecinde laboratuvarda Uluslararası AIDS Aşısı Araştırma Ekibi (IAVI) ile birlikte çalıştığını duyurdu.

 

Aşının işleyişi kuruluşunun ürettiği başarılı COVID-19 aşısıyla aynı. Aşıda vücudun virüse karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan protein üretimini tetikleyen mRNA teknolojisi kullanıldı.

İlk dozlar Geroge Washington Üniversitesi’nin Tıp Bilimleri Departmanında uygulandı. Moderna’nın ilk fazdan beklentisi aşının etkisini kanıtlayacak olumlu sonuçlar almak.

IAVI’nın CEO’su ve başkanı olan  Prof. Dr. Mark Feinberg konu ile ilgili,

“Moderna’nın mRNA tekniğiyle HIV aşısı üretim sürecine dahil olmak bizim için oldukça heyecan verici. HIV aşısı üretimi uzun süredir zor olarak kabul edilirken yeni teknoloji ve immunojenler yeni bir HIV aşısı üretimi konusunda oldukça umut verici görünüyor.” Diyor.

Dünyada şu an bilinen 38 milyon HIV pozitif kişi olmasına rağmen hala kesin bir tedavi bulunamadı.

Yine de günümüzde belli ilaçların desteği ve erken tanıyla hastalığın etkilerini neredeyse sıfıra indirmek mümkün.

Moderna’nın başındaki isim Stephen Hoge konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

“HIV tedavisinde mRNA tekniğimizi kullanırken IAVI ve Bill & Melinda Gates Foundation kuruluşlarıyla çalıştığımız için çok mutluyuz. Moderna olarak mRNA tekniğinin birçok hastalığın tedavisi için eşsiz bir fırsat sunduğunu düşünüyoruz.”

“IAVI partnerliğinde yürüttüğümüz HIV tedavisi çalışmalarımızın insan sağlığını geliştirmek için mRNA kullanılması konusunda büyük önem taşıdığına inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.