fbpx   .  

MTV’den Homofobik Macaristan’a Rest: LGBTİ+ Kardeşlerimizle Dayanışmaya Devam Edeceğiz

MTV Avrupa müzik ödülleri, ülkenin yakın zamanda anti-LGBTİ+ bir yasayı kabul etmesine rağmen, Macaristan’da düzenlenecek.

MTV 19 Ekim Salı günü yaptığı açıklamada bu seremoninin dünyadaki LGBTİ+ hakları dayanışmasına sebep olacağını belirtirken, LGBTİ+ haklarını sekteye uğratan bu ülkeyi böyle bir mücadele için kullanmanın anlamlı olacağına dikkat çekti.

 

MTV’nin CEO’su Chris McCarthy bir açıklamasında: “Sesimizin daha güçlü çıkacağı ve LGBTİ+ kardeşlerimiz ile dayanışacağımız bu organizasyonu dört gözle bekliyoruz” diye belirtti.

CEO açıkça herhangi bir hükümet sansürünü kabul etmeyeceklerini söyledi:

“Daha ilk baştan herhangi bir sansürü kabul etmeyeceğimizi belirttik.” 

“Hangi ülkeye gidersek gidelim aynı şekilde bu tavrımız geçerli” diye de ekledi.

Macaristan son dönemde pedofiliye karşı çocukları korumak adı altında, açık şekilde LGBTİ+ “destekçiliği” yapmayı yasaklayan bir yasayı kabul ederek oldukça tepki toplamıştı.

Geçen sene Haziran ayında kabul edilen bu yasa, insan hakları örgütleri tarafından homoseksüellik ve pedofili arasında kabul edilemez bir bağ kurduğu için kınanmıştı. İnsan hakları örgütleri aynı zamanda bu yasa ülkedeki bireylerin cinsiyet kimliği ve yönelimleri yüzünden dışlanmalarına sebep olabileceği için de kınamalarını dile getirmişlerdi.

Çoğu Avrupa Birliği ülkesi bu harekete karşı çıkmış, ve bu yasanın AB’nin ayrımcılığa karşı olan ilkesini ihlal ettiğini belirtmişlerdi. Macaristan’a karşı 27 ülke bir arada tepkilerini göstererek bir takım yaptırımlar uygulamıştı.

Eylül ayında bir röportajda, Macaristan dışişleri bakanı Peter Szijjarto, bu yeni yasanın amacının çocukları “homoseksüellik propogandasına” karşı korumak olduğunu savundu. Kendisi daha sonra AB’nin Macaristan’a karşı uyguladığı ekonomik yaptırımların ve geciken milyarlarca dolar değerinde kalkınma fonlarının, “şantaja” eş değer olduğunu söyledi.

Bu yasa LGBTİ+ bireylere karşı Macaristan’da kabul edilen yasalardan en yenisi, ülkenin yasamacıları, 2020 yılında da trans bireylerin yasal varlıklarını kabul etmeyi yasaklayan bir önerge kabul etmişlerdi.

MTV, Macaristan kararını vermelerinin oldukça zor olduğunu belirtiyor.

MTV, bu yasa çıkmadan önce ülkenin başkenti olan Budapeşte’de düzenlemeyi planlıyordu, ve bu planı sürdürmeye karar vermenin onlar için oldukça zorlayıcı geçtiğini söylüyorlar.

Şirket, alabilecekleri olumsuz geri dönüşlere karşı önlem olarak çalışanlarına şöyle bir açıklamada bulunmuş: “Bu yıl Haziran ayında Macaristan’da kabul edilen anti-LGBTİ+ yasadan haberdar olanlar için kararımız şaşırtıcı olabilir. Bu yasa gündüzleri televizyon yayınlarında eşcinsel insanları içeren içerikleri yasaklıyor ve bu içeriklerin sadece gece yayınlanmasına izin veriyor.”

Şirketin CEO’su McCarthy bu açıklamasında, eşcinsel bir erkek olarak duruma ilk kişisel reaksiyonunun bu etkinliği başka bir ülkeye taşımak olduğunu, fakat fikrinin, uluslararası ve Macaristanlı LGBTİ+ hakları aktivistleriyle görüştükten sonra değiştiğini belirtiyor.

Oldukça “açık ve net” bir karardı diyen McCarthy: “Devam edip bu fırsatı dünya genelinde ve Macaristan’daki LGBTİ+ topluluğuyla dayanışmak için kullanmalıyız ve eşitlik için mücadelemizi sürdürmeliyiz” diyerek açıklıyor.

90’lı yıllarda Pensilvanya’nın küçük bir kasabasında büyüyen McCarthy, MTV’nin The Real World serisindeki Pedro Zamora gibi eşcinsel karakterleri görene kadar kendini ne kadar yalnız hissettiğini anlatıyor.

“Bu durum gayet normal bir şey demek ki” diye düşünmeye başladığını söyleyen CEO, aynı fırsatı görünürlük sağlayarak Macaristan’daki, aksi taktirde yasalardan dolayı bundan mahrum kalan gençlere bir fırsat olacağını ifade ediyor.

EMA (Avrupa Müzik Ödülleri), aktivist grup All Out partnerliği ile, genç LGBTİ+ aktivistlerini “MTV’s Generation Change Award” ile onurlandıracak. McCarthy bu hareketin, grubun eşitlik için verdiği mücadeleye güç katacağını umuyor.

All Out’un genel yönetmeni Matt Beard, EMA’nın Macaristan’da yapılma kararından vazgeçilmemesinin “kesinlikle yerinde” olduğunu belirtiyor. 

“Bu hareket global olarak LGBTİ+ hakları mücadelesine güç katacak ve böylesine büyük bir platform olan EMA, Macaristan’da yaşayan LGBTİ+ topluluğu için oldukça değerli bir uluslararası dayanışma ruhu sergileyecek.”

MTV’nin Avrupa Müzik Ödülleri, ilk defa Berlin’de 1994’da, Tom Jones sunuculuğunda gerçekleşti ve o gündem beri birçok ülkede düzenlenen ödül töreni, geçen sene pandemi nedeniyle online olarak gerçekleşmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.