fbpx   .  

Müsaitseniz Akşam Size Konsere Geleceğiz

Hiç bilmeyenler için Sofar Sounds’tan kısaca bahsedelim…

Sofar Sounds bir global müzik hareketi ve onunla ilgili söylenmesi gereken en temel şey açılımının ‘Songs From A Room’ olduğu sanırım. Sofar Sounds konserleri her seferinde başka bir evin oturma odasında gerçekleşiyor.

 

Global bir müzik hareketi ama gücünü yerelliğinden alıyor. Dünyanın farklı bölgelerinden birçok sanatçı kendi müziğini dünyaya ulaştırma imkânı elde ediyor. Hangi grupların çalacağı ve mekân bilgisi etkinlikten sadece birkaç gün önce duyuruluyor ve konsere önceden kayıt yaptıran sınırlı sayıda izleyici katılabiliyor. Projenin en çok değer verdiği ve merkezine oturttuğu, müziğin kendisi olduğu için bazı kurallar konulmuş; performans sırasında konuşulmaması, yemek yenmemesi, telefonla ilgilenilmemesi gibi.

Sofar Sounds şu anda 45’ten fazla şehirde gerçekleşiyor. Aralarında Londra, New York, Dubai, Melbourne, Barcelona ve Berlin gibi şehirler var .Projenin amacı dünyanın her yerindeki müzikseverleri bir araya getirerek, global bir müzik komünitesi yaratmak. Buna ek olarak Sofar Sounds aracılığıyla müzisyenler ve katılımcılar normalde yakalayamadıkları bir samimiyette konser deneyimlemiş oluyorlar.

 

Nasıl katılabilirsiniz?

Öncelikle sofarsounds.com adresinden mail listesine kayıt olmalısınız. Kayıt olanlara her ay başında dünyadaki tüm Sofar’ların tarihleri gönderiliyor; katılmak isteyenler ise mail’deki link aracılığıyla konsere katılmak için başvuru yapıyor. Evin kapasitesine göre bir kişi sayısı belirleniyor. İlk başvuranları kabul etme olasılıkları daha yüksek. İlk konser . Sofar’cıların katı kuralları yok ama her ay sadece bir konser düzenlemeyi planlıyorlar. Konserlerin hepsi ücretsiz.

Youtube dan araştırmak isteyenler için ipucu: konserlerin gerçekleştiği 45 ülkeden konulan videolarda ilk 3 te Türkiye’den KALBEN‘in videosu da var… Özellikle Kalben’in FIRTINALAR ve SAÇLAR şarkısına dikkat… İstanbul konserlerinde yer alan ve kendilerine ait albümleri de bulunan ADAMLAR (Kapısı KApalı) da ilginizi çekebilir…

Yaşar İşgörenler
E-Posta: yasar.isgorenler@gaymag.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.