fbpx   .  

Müslüman Kuir Çiftin Düğün Fotoğrafları Viral Oldu!

Kuir çiftin düğün fotoğrafları internette viral oldu.

Umairah ve Sameera iki hafta önce Güney Londra’daki Brixton’da evlendi. Nikah dairesinin merdivenlerinde çektirdikleri güzel bir kare, düğün partilerinden bazılarıyla birlikte X’te 40 binden fazla beğeni topladı.

 

Umairah kırmızı, Sameera ise pembe giydi.

“Tinder’da tanıştık, ki bu kuir bir çift için pek de şaşırtıcı olmamalı!

“Düğün günü inanılmazdı,” diye devam etti Umairah. “Ne kadar mükemmel olduğunu anlatamam ama sevdiğimiz insanlar olmadan biz bir hiçiz. Sanırım herkes yemeklerin çok önemli olduğu konusunda hemfikirdir.

“Lambeth Belediye Sarayı’nda nikah törenimiz – evlilik kaydımızı yaptırdık ve ardından Güney Doğu Londra’daki Honor Oak’ta Bangladeşlilere ait bir Hint restoranı olan Babur’da düğün yemeğimizi yedik.

“Beklemenin ne faydası var?”

Umairah, Sameera ile Kasım 2022’de nişanlandıklarını söylüyor. O zamanlar ne zaman evleneceklerine dair bir planları yokmuş.

“Ancak, yıldönümümüze yedi hafta kala kendi kendimize ‘Beklemenin ne faydası var’ dedik,” diyor Umairah. “Düğünümüzden altı hafta önce en yakın 12 arkadaşımızı topladık ve onlara altı hafta içinde evlenmeye karar verdiğimizi ve bunu gerçekleştirmek için desteklerine ihtiyacımız olduğunu söyledik. Ve onlar da gerçekten yardımcı oldular.”

Ancak evlenmeye karar verdikten sonra, düğün törenlerinde kültürlerinin de önemli bir parçası olmasını istiyorlardı.

“Hem Güney Asyalı – Bangladeşli (Umairah) hem de Hindistanlı (Sameera) ve Müslüman olarak kültürümüzü korumamız önemliydi,” diye ekliyor Umairah. “Tüm dairemin önüne peri ışıklarından bir perde örtmekten tutun da mitai, haldi ve falooda (kültürel yiyecek ve içecekler) ile düğün öncesi mehndi (kına) partisine kadar cis hetero çiftlerin yaptığı tüm kültürel gelenekleri yapmamız hiç de mantıksız değildi. Hatta bir kına sanatçısı gelip tüm konuklara mehndi yaptı!”

Bu aynı zamanda gelenekleri kutlarken kuirliklerinden ödün vermemek anlamına da geliyordu.

“Kuir ve Güney Asyalı olduğunuzda, kültürünüzün kuirliğinize dahil edebileceğiniz bir şey olmadığını hissettiğiniz bir dönemden geçiyorsunuz, ancak bu doğru değil. Asimile olarak büyüdüğümüz geleneklere sahip olmak bizim için doğuştan gelen bir hak,” diye ekledi Umairah. “Kültürümüzün hakkımız olan kısımlarını korumak ikimiz için de önemliydi. Ben benim olana yabancılaşmadım: homofobikler bana yabancılaştı.”

Kuir Müslüman, Güney Asya sembolleri önemli

Umairah, düğün salonunun merdivenlerindeki fotoğrafın viral olmasına şaşırmadıklarını söylüyor.

“Kuir, Güney Asyalı, Müslüman bir çifti düğünlerinde açık bir şekilde Müslüman olan aileleriyle birlikte pek sık göremezsiniz. Bizim gibi insanlar olmak kolay değil ve açıkça Müslüman olan bir annenin kuir çocuğunun düğününde bulunmasının ve bundan mutluluk duymasının ne anlama geldiğini ve bunun bizim gibi görünen, bizim gibi seven ama ne yazık ki gizlilik ve ikili bir hayatı olmadan oldukları kişi olamayan diğer insanları nasıl etkileyebileceğini anlayabileceğinizi sanmıyorum.”

“Ayrıca güzel bir düğün partisine sahip olmak da yardımcı oluyor,” diye eklediler gülerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.