Müslüman LGBT’lere Özel İlk Onur Festivali 2020’de Londra’da Düzenlenecek

 Müslüman LGBT’lere Özel İlk Onur Festivali 2020’de Londra’da Düzenlenecek
Digiqole ad

Britanya’da Imaan isimli bir sivil toplum kuruluşu, Müslüman LGBT’lere özel bir ‘Onur Festivali’ düzenleyeceklerini açıkladı.

Independent’in haberine göre festival, Müslüman LGBT’lerin maruz kaldığı kötü muamelenin durdurulmasına yardımcı olmayı hedefleyecek ve ‘dünyaya mutluluk yayan eşsiz insanları’ kutlayacak.

Imaan’ın yönetim kurulunda yer alan lezbiyen hakları savunucusu Anjum Mauj, STK’nın Müslüman LGBT’lere verdiği desteğe rağmen çoğunun cinsel kimliklerini açıklayamadığını belirtti. Mauj, bu festivalin ötekileştirilmiş insanlara bir ses vereceğini ve bu yüzden çok önemli olacağını söyledi.

Metroya konuşan Mauj, LGBT Müslümanların sıkça aynı anda homofobi ve islamofobiye maruz kaldığını söylerken, Imaan’ın onlara güvenli bir alan sağlamak istediğini söyledi. STK, festival için internet üzerinden fon toplamaya başladı. 5 bin sterlin toplamayı hedefleyen Imaan, şu ana kadar 3 bin sterlinden fazla bağış toplamayı başardı.

Festivalin 2020 yılında Londra’da yapılması planlanıyor. 1999 yılında kurulan Imaan, ‘Müslümanları cinsel kimlikleriyle uzlaştırmayı’ hedefliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin