fbpx   .  

Nijeryalı Homofobik Politikacının Oğlu Eşcinsel Olarak Açıldı

Nijeryalı eski cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Doyin Okupe’nin oğlu Bolu Okupe, yakın zamanda açılmasına olumsuz tepki veren düşmanlarına sert tepki verdi. Genç Okupe, iki gün önce Instagram’da bir çift Pride renkli mayo giymiş ve ona uygun bir bayrakla paylaşımda bulunmuştu. 

“Evet ben eşcinselim” diye yazdı.

Okupe için Kenya’da “bir ceset olabilir” diyen Mligo, “Biz Siyahız. Asla Tanrımıza karşı gelme !! Fransa’da aptallığınızla kalın.”

2015 yılında İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’nden mezun olan Okupe, acımasızca karşılık verdi.

 

“Tüm zihniyetin trajik! Senin için üzgün hissediyorum. Dininiz, seni insanları öldürmenin sorun olmadığını düşünen psikotik bir embesile mi dönüştürdü?”

Okupe, Avrupa’nın büyük kısmının son 300 yılda geliştiğini belirttikten sonra, Mligo gibi insanların 18. yüzyılda hala sıkışmış durumda olduğuna dikkat çekti.

“Çok derinden değer verdiğiniz dinin geçmişte atalarınızı köleleştirmek için insanları haklı gösterdiğini bilmelisiniz.”

Yorumcuya “hayal ürünü” diyerek ve kendini eğitmesi dileğini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

“Umarım bir gün kendini eğitirsin. Değilse, umrumda değil; cahil olarak ve tarihin yanlış tarafında öleceksin.”

Bulo’nun homofobik babası Doyin Okupe, oğlunun yönelimi ve açılmasıyla ilgili bir tweet atarak,

“Dikkatimi, 27 yaşındaki oğlum Bolu Okupe’nin eşcinsel olduğunu kamuoyuna ilan ettiği bir yayın çekti” diye yazdı. Oğlunun “yeni yönelimini bir süredir” bildiğini kabul ederek, bir Hıristiyan olarak dini inançlarını ihlal ettiği için “eşcinselliğe şiddetle karşı olduğunu” söyledi. Oğluyla olan ilişkisinde “büyük bir manevi meydan okuma” öngördüğünü söyledi.

Nijerya, hükümeti ve toplumu aracılığıyla güçlü bir muhafazakar dini alt akıma sahip. Vatandaşlarının yüzde 53’ünden fazlası Müslüman ve kalan nüfusun neredeyse tamamı Hristiyan veya Katolik olarak tanımlanmakta. Kuir Nijeryalılar, burada özel bir ilk elden anlatımda anlatılan, Ekim ayındaki barışçıl protestoların ardından acımasızca dövüldü. Ancak daha cesaret verici bir haberde, geçen ay 2018’de aynı cinsiyetten kamuoyunda sevgi gösterileriyle suçlanan 47 şüpheli eşcinsel erkeğe yönelik suçlamalar düşürüldü. Savcıların iddialarını destekleyen tek bir tanık göstermemesi üzerine hakim davayı düşürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.