Nike’tan 20 Yıl Sonra Her Farklı Vücut Tipine Özel Yeni Spor Sutyenler

 Nike’tan 20 Yıl Sonra Her Farklı Vücut Tipine Özel Yeni Spor Sutyenler
Digiqole ad

Brandi Chastain 1999 Dünya Kupası finalinden sonra formasını çıkardığı, bugün bile tüyleri diken diken eden bir harekete imza atmış oldu.

Çin’le oynadıkları müsabaka penaltılara kalmış ve 90,000 kişinin heyecanlı bekleyişi Chastain’in golü ile yerini coşkuya bırakmıştı. 

O zamanlar “sutyen teknolojisi” çok da iyi bir noktada değildi. Şimdi bakıyoruz da, evet Chastain’in akıllara kazınan siyah sutyeni rahat gözüküyor fakat spor için ideal sutyenden bir hayli uzak. O günden bu güne ilerleyen teknoloji spor giyimini de etkiledi.

Nike, aradan geçen 20 yıldan sonra Paris’teki defilesinde önümüzdeki yaz gerçekleşecek Kadınlar Futbol Dünya Kupası için tasarladığı sutyenleri tanıttı. Firma, turnuvada yarışacak olan 24 takımın 14’üne sponsor ve yeni tasarımlar bir hayli gözüküyor. 

Yeni tasarımları daha hafif ve daha fit olması için tasarladıklarını belirten Nike’nin inovasyon sorumlularından Janett Nichol, geçtiğimiz Pazartesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Atletler için muhtemel problemleri çözmek için var gücümüzle çalıştık. Kadınlar sadece erkeklerden farklı değil, kadınlar birbirlerinden de farklı.”

Yeni tasarımın tanıtıldığı defilede WNBA oyuncusu Sue Bird ve partneri Megan Rapinoe, Güney Afrikalı koşucu Caster Semenya, jimnastikçi Simone Biles, eskrimci Ibtihaj Muhammad, kaykaycı Skye Brown ve tabii ki kadın futbolunun ikon haline gelmiş ismi Brandi Chastain yer aldı. Tüm bu isimlere ek olarak da, turnuvada yarışacak olan 14 takımdan sporcular yeni formalarıyla boy gösterdi. N

Amerikan Kadın Basketbol Ligi (WNBA) oyuncularından Bird:

“Bir dönem, kadınlar için basketbol kıyafetleri bile üretilmiyordu.”

“Şimdi size şaka gibi geliyor fakat o zamanlar erkeklerin kıyafetlerini giymek zorunda kalıyordunuz. Neyse ki artık memelerimizin ve kalçalarımızın olduğu kabul edildi ve buna uygun bir üretim yapılır oldu.”

Yeni Zelandalı futbolcu Ali Riley: “2008 Olimpiyatlarını hatırlıyorum da…”

“Formalar kocamandı, kalındı, ağırdı ve o formalarla top koşturmak işkence gibiydi. Şimdiki teknoloji, şimdiki formalar büyük fark yaratıyor.”

Nike tasarımcılarından Cassie Looker, erkeklerin vücuda yapışan formaları tercih ederken kadınların biraz daha bol fakat yine de fit formaları tercih ettiğini belirtti.

Amerikalı futbolcu Megan Rapinoe: “Kadınlar için uygun bedeni belirlemek çok zor.”

“Özellikle spor sutyenleri destekleyici olmalı ama çok sıkmamalı. Kısa şortlar istiyoruz ama çok da kısa olmamalı. Tek bir örnek belirlenip ona göre kıyafet belirlemek kadınların işini kolaylaştırmıyor. Herkesin farklı bir vücudu var ve kadınlar için spor kıyafeti tasarımında biraz daha ekstra özen gerekiyor.”

“Muhtemelen Nike tasarım ekibi, ürünler hakkında verdiğim geri bildirimlerden bıkma usanma noktasına gelmiştir.”

“Formamı düşünmek zorunda kalmak dikkatimin dağılmasına sebep oluyordu. Üzerime giydiğim ekipmanda içime sinmeyen bir nokta varsa, maç boyunca ona takılıyorum ve performansım ister istemez etkileniyor. Neyse ki yeni tasarımlar eskiye kıyasla oldukça rahat.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin