Nintendo’nun İlk Açık Eşcinsel Karakteri ile Tanışın

 Nintendo’nun İlk Açık Eşcinsel Karakteri ile Tanışın
Digiqole ad

Hayranlar, erkek partneri hakkında sevgiyle konuşan kunduz karakterini kutluyor.

Evde kendini karantinaya almış oyuncular, Nintendo’nun bir sonu olmayan ‘sosyal simülasyon’ oyunu Animal Crossing’e akın ediyor. Oyuncular burada insana benzer hayvanların yaşadığı kasabayı keşfedip ev yapabiliyor. Oyunun en son sürümü olan Animal Crossing: New Horizons, bir Nintendo oyununda ilk açık LGBT karakterlerine sahip olma özelliğini barındırıyor.

Video Games Chronicle’a göre, oynanamayan karakterlerden biri olan C.J., tekrar tekrar erkek ‘partneri’ Flick’ten bahsediyor. Bir başka karakter Merry ise ‘romantik komedi’ hakkında konuşurken lezbiyen bir çiftten bahsediyor. İlginç olan ise bu eşcinsel ilişki göndermelerinin oyunun Japonca versiyonunda yer almaması.

C.J. isimli karakterin eşcinsel olup olmadığı, kunduzla iş ortağı olabilecek şekilde de yorumlanabilir. Bu yüzden karakterin eşcinselliği karakterin nasıl yorumlandığına bağlı. Fakat C.J.’nin partnerinin sanat yeteneklerinden bahsetmesi, partnerine olan hayranlığının basit bir ortaklık olmadığını düşündürüyor.

Bu modeller, oyuncuların oyun esnasında elde edebileceği birçok koleksiyondan sadece birkaçı olma niteliğine sahip. Bir Twitter kullancısı oyunun Japonca sürümünde C.J.’nin ‘partnerinden’ sadece ‘arkadaşı’ olarak bahsettiğini söyledi.

Merry’nin eşcinsel çift hakkında bahsettiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Animal Crossing: New Horizons, aynı zamanda oyunculara oyunun başında karakterlerin cinsiyetlerini seçmeden bazı şeyleri seçme hakkı tanıyarak çığır açtı. Örneğin erkek bir oyuncu, kadınlar için tasarlanmış saç stillerini seçebiliyor. Kadın oyuncular ise erkekler için yapılmış sakal ve bıyık gibi stilleri seçebiliyor. Her ne kadar karakterler ‘ikili sistemin dışında’ olmasa da bu, cinsiyet akışkanlığını destekleyen önemli bir adım.

Nintendo’nun aynı zamanda iki transseksüel karakteri de var. Birisi Super Mario Bros 2 (1988) oyunundaki Birdo, diğeri de RPG Paper Mario: The Thousand Year Door (2004)’daki Vivian isimli büyülü hayalet karakteri. Fakat bu karakterlerin trans kimlikleri oyunlarda etkisiz tutuldu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

26 Paylaşımlar
Paylaş26
Tweetle
Paylaş
Pin