Non-Binary ve Akışkan Cinsiyete Sahip Bireyler İngiltere’de Ayrımcılığa Karşı Yasa Kapsamına Alındı

 Non-Binary ve Akışkan Cinsiyete Sahip Bireyler İngiltere’de Ayrımcılığa Karşı Yasa Kapsamına Alındı
Digiqole ad

Bir istihdam mahkemesi Birleşik Krallık’ın Eşitlik Yasasının Non-Binary ve akışkan cinsiyete sahip bireyleri de kapsadığını onaylayarak Jaguar Land Rover’ın aleyhine karar verdi.

14 Eylül’de verilen kararda, Birmingham istihdam hakimi Patricia Hughes iş yerinde hakaretlere ve taciz edici şakalara maruz kalan ve tuvalet erişimi kısıtlanan mühendis R. Taylor’ı haklı buldu. 2010 Yılında İsçi Partisi Hükümeti tarafından geçirilen ayrımcılık karşıtı yasa kapsamında, herkesin iş yerlerinde cinsel yönelim ve tekrar cinsiyet atanması da dahil bazı özellikler üzerinden ayrımcı davranışlardan korunmaya hakkı var.

Jaguar Land Rover’sa non-binary kişilere karşı yapılan ayrımcılığın yasadışı olmadığını iddia etti.

Şirket ayrımcılıktan koruma yasalarının bu davada geçerli olmadığını, ‘yeniden cinsiyet atanması’ teriminin sadece kadın ve erkek cinsiyetleri arasında geçiş yapan kişiler için kullanılabileceğini savundu.

Ancak mahkeme jürisi ‘cinsiyetin bir spektrum olduğunu’ açıkça belirtti ve korunma hakkının çeşitli cinsel kimlik ve ifadelerde insanlara uygulanacağı konusunda şüphe olmadığını ifade etti.

Jüri, Jaguar Land Rover’ın kesinlikle haklılığının olmadığını belirtirken, çalışanın cinsiyet kimliği yüzünden devam eden bir tacize maruz kaldığını söyledi.

LGBTİ+ aktivistleri ‘non-binary bireylerin tanınması yolundaki bu çok önemli olumlu adımı’ göklere çıkardılar.

Mermaid’in yöneticisi Lui Asquith ‘Bu çok önemli kararın mevcut non-binary çalışanların iş yerlerinde saygı görmesi ve korunmasını garantiye almasını ümit ediyoruz,’ şeklinde konuştu. ‘Bunun gibi kararlar ilk anda bile bütün non-binary insanların toplum tarafından tanınması için çok olumlu adımlar,’ dedi.

Stonewall’sa karar için ‘Non-binary ve akışkan cinsiyete sahip kişilerin haklarının korunması için bir dönüm noktası’ dedi.

Müştekiyi savunan Old Square Chambers’tan Robin Moira White’sa bir açıklama yaparak ‘Bu ilk bakışta bile çok önemli karar zira kompleks cinsiyet kimliklerine sahip küçük bir grubun ilk kez tanınmasını ifade ediyor. Mahkemeler bir kez daha takdir ve saygı hak eden bir biçimde bireylerin haklarını savunacaklarını göstermiş oldular,’ dedi. Avukat, bu kararın cinsel kimliği olmayanlar gibi diğer karmaşık cinsel kimliklere sahip kişilere de uygulanmaması için bir sebep göremediğini de sözlerine ekledi.

Eşitlik Yasası Trans ve Non-Binary Bireylerle İlgili Ne diyor?

Her ne kadar daha önce mahkemelerde test edilmiş olmasa da non-binary kişiler daha önce de Eşitlik Yasası’ndan faydalanmışlardı. Yasaya göre ‘Bir kişi eğer cinsiyetinin fiziksel özelliklerini değiştirerek yeniden cinsiyet atanması için değişim süreci yaşayacaksa, yaşıyorsa ya da yasamışsa, cinsiyet değiştirme sürecinin korunma özelliğine sahiptir,’.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

48 Paylaşımlar
Paylaş48
Tweetle
Paylaş
Pin