ODTÜ, Cinsiyetsiz Tuvalet Nedeniyle Ateş Hattında !

 ODTÜ, Cinsiyetsiz Tuvalet Nedeniyle Ateş Hattında !
Digiqole ad

ODTÜ LGBTİ Topluluğu şubat 2017’de 400’den fazla imza toplamıştı ve ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığına, Beşeri Bilimler binasında cinsiyetsiz tuvalet talebinde bulunmuştu. Bu talep ikili cinsiyet sistemine kendini ait hissetmeyen bireylerin, temel ihtiyaçlardan biri olan tuvaletlerde bile güvende hissedememeleri gerekçesiyle verilmişti.

Uzun süren bekleme ve oyalamalar sonucunda topluluk dayanamadı ve binaya binadaki bütün tuvaletleri cinsiyetsiz ilan ettiklerine dair afişler yapıştırdı. Bu eylem başarılı oldu ve dekanlık, 5 Haziran itibariyle fakültede bir adet cinsiyetsiz tuvalet belirledi.

21 yıldır resmiyet başvuruları reddediliyor.

aktif olarak faaliyet gösterilen ODTÜ LGBTİ Topluluğu, kurulduğu yıldan beri rektörlüğe verdikleri resmiyet başvurularına red cevabı alıyor. Mücadelesinden vazgeçmeyen topluluk, her sene başvurusunu yeniliyor. Bu red sürecinde cinsiyetsiz tuvaletlerin resmi bir kabul alması bu mücadelelerindeki zaferlerden sadece biri.

Sosyal medyada hakarete uğradı.

En başta Facebook olmak üzere sosyal medyada bu eylemlerde kullanılan afişler yayınlandı. Bu eylem sosyal medyada, ”okuldaki tüm tuvaletlerin cinsiyetsize çevirilmesi” şeklinde çarpıtıldı. Ardından yoğun bir hakaret, tehdit ve küçük görme zincirine tutuldu.

Saldırıda hakaret içermeyen yorumlar bile gereksiz ve yanlış olduğu yönündeydi. Cinsiyetsiz tuvaletlerin bir ihtiyaç olmadığını düşünenlerin, trans ve kuir bireylerin tuvaletlerde oldukça sık bir şekilde, sözlü tehdit veya fiziksel şiddete maruz kaldığını bilmelerini isteriz.

Onur ayı devam ederken böyle bir durumun oluşması bile yeterince üzücü. Sosyal medyadaki şiddet dolu yorumlar ise hüznümüzü körüklüyor.

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin