fbpx   .  

Olimpik Atlet Matthew Mitcham: Kendimi Heteroseksüel Olmak İçin Eğitmeye Çalıştım

2008 Pekin Olimpiyatları’ndaki dalış performansıyla altın Olimpiyat madalyası kazanan ilk açık sporcu olan Matthew Mitcham, kariyeri ve açılmasından bahsetti.

 

20 yaşında tarih yazmadan önce, Avustralyalı yüzücü “rahatsız edici çocukluğunda”, yalnızca diğer erkeklere olan ilgisini bastırmaya çalışmamış, aynı zamanda onu acıyla ilişkilendirmeye de çalışmış. Kısa süre sonra, Mitcham 2008 oyunlarından önce alkol ve diğer uyuşturucuları kötüye kullanarak kariyerini neredeyse raydan çıkardı.

 

Ruh sağlığı sorunları olan annesinin “ihmaliyle” karşılaşması ve Brisbane’de Katolik eğitimi görmesi Mitcham’a kendisini bastırması için baskı yapmış.

“(Eşcinsel olmaktan) o kadar korkuyordum ki bileğime bir lastik bant bağlayacaktım ve her gay olduğumu düşündüğümde onu çekeceğimi, acıyı ve eşcinsellik düşüncesini ilişkilendirmeye çalışacaktım. Kendimi gay olmaktan kurtarmaya çalışmak yani. Özgün bir ben olamadığım için sıkışmış hissettim. İnsanları kandırdığımı ve bu kadar uzun süre yalan söylediğimi kabul etmek istemedim, bu da yabancılaşmış hissetmeme neden oldu.”

Ünlü atlet,

Yüzme dünyasına uymak için heteroseksüel gibi davranmak, beni başta spordan nefret ettirdi. Dalış, hayatımın geri kalanına nüfuz eden bir karanlığa dönüştü. ‘Bundan gerçekten nefret ediyordum, ama özel olmak için tek şansım olduğunu biliyordum.” diye anlattı BBC Sport’a.

Heteroseksüel gibi davranırken “otomatik pilotta etkili bir şekilde” ilerlemeye devam etmek için mücadele etti. İşte o zaman maddelere yöneldi.

“Kelimenin tam anlamıyla burnumu tıkar ve içerdim, içiyordum çünkü amaç sarhoş olmak değil, önceki hafta yaptığımdan daha hızlı kusup bayılmaktı. Rahatlama, kaçış ve beynimi birkaç saatliğine kapatmanın bir yoluydu, ama artmaya devam etti. “

Mitcham devam etmek için mücadele etti ve Olimpiyatlar başlamadan 15 ay önce artık aktif olarak dalmıyordu.

“Sağlıksız olan her şeyi – belli ki uyuşturucu ve alkol – ama aynı zamanda abur cubur ve alkolsüz içecekleri de kestim çünkü ilk Olimpiyatlarıma ulaşma şansımı tehlikeye atmak istemedim. Sorun, hala her gün uyuşturucu hakkında düşünmemdi.”

Olimpiyatlara hazırlanırken, birlikte yaşadığı erkek arkadaşını Sydney Morning Herald için bir gazeteciye söyleyerek “farkında olmadan” açıldı. Bu gerçek onu anında halka açık bir figür ve nadir görülen bir eşcinsel atlet yaptı.

“Tepki beni korkuttu” diye itiraf ediyor, çünkü,

“Bunun destekçim olmadığı anlamına gelebileceğini düşündüm, ancak tepki harikaydı ve bu muazzam renkli dünya çapındaki topluluğu kazandım. Dürüst olmak gerekirse, verdiğim en iyi karar bu.”

Sonunda Mitcham, yenilmeyen tek bir dalış için rekor bir skor da dahil olmak üzere Olimpiyatlarda rekorlar kırdı.

2016 yılına kadar profesyonel olarak rekabet etmeye devam edecekti, ancak 2010’dan sonra Olimpiyatlar sonrası başarı ve beğeninin “çöküşü” nedeniyle depresyona girdi. Metamfetamin bağımlısı oldu ve yarışmalardan önce haftalarca ve aylarca alışkanlığı bırakmaya çalışarak kalifiye olmaya devam etti.

2010 yılına kadar 1 numaralı dalgıç derecesini korudu, ancak 2012 Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanamadı. Diğer yarışmalarda uluslararası başarı elde etti ve emekli olduktan sonraki beş yıl içinde temiz kaldı.

“Hayatımdan gerçekten çok memnunum, en azından geçen yıl evlendiğim için, yani bir kocam var ve o gerçekten iyi görünüyor.”

“Hayatım boyunca kendime çok sert davrandım, ama şimdi daha nazik gözlerle dönüp bakıyorum ve sadece kazandığımla değil, her şeyi açıkça eşcinsel bir erkek olarak yapabildiğim için de gurur duyuyorum, çünkü dünyanın pek çok ülkesinde hala hissedilen bir baskı var.”

https://www.instagram.com/p/B9CiaQFHfjx/?igshid=1xqp38rgusfaq

“O zamandan beri başka Olimpiyat altın madalyası kazananlar da var ve Olimpiyat rekorum bir daha gün kırılacak, ancak hiç kimse ilk açık eşcinsel erkek Olimpiyat şampiyonu olduğum gerçeğini elimden alamayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.