fbpx   .  

LGBTİ+ Temsilleriyle Tarihe Geçen 8 Video Oyunu

Oyunlarda LGBTİ+ temsili, özellikle indie geliştiricilerin eğlenceli, özgün ve düşündürücü kuir oyunlar sunmasıyla son yıllarda kesinlikle ivme kazandı. Ancak 80’lerden beri LGBTİ+ topluluğu video oyunlarında görünür durumda – onları duymamış olsanız bile..

Caper in the Castro

Uzun yıllar boyunca Caper in the Castro’nun kaybolduğu düşünülüyordu. İlk olarak 1989’da piyasaya sürülen oyun, yaygın olarak ilk LGBTİ+ video oyunu olarak kabul ediliyor. Geliştiricisi CM Ralph, onu yeraltı Bulletin Board Systems’da “Charity Ware” olarak yayınlamayı seçti ve oyuncuları kendi seçtikleri bir AIDS kuruluşuna bağış yapmaya çağırdı.

 

2014 yılında Paste ile yaptığı bir röportajda şöyle açıklıyor: “1988’de Güney Kaliforniya’dan San Francisco Körfez Bölgesi’ne taşınmıştım… Topluluğa yardım etmek ve ayrıca AIDS için para toplamanın bir yolunu bulmak istedim.”

Lezbiyen dedektif Tracker McDyke olarak oynayan oyun, San Francisco’nun önde gelen gay semtinde geçen, kaçırılan drag kraliçesi Tessy LaFemme’yi arayan kara mizah bir macera oyunu.

Zamanının bir ürünü, alkolün zehirli bir bakteri ile enfekte edilmesiyle ilgili bir hikaye bile var, bu da o zamanın AIDS kriziyle doğrudan paralellik gösteriyor. “Bu bir Gayme” sloganıyla, Caper in the Castro, topluluk için sıkıntılı bir zamanda piyasaya sürülen gururlu bir kuir oyun ve LGBTİ+ oyun tarihinin önemli bir parçası.

Gayblade

Kaybolduğu düşünülen bir diğer oyun ise, sosyal ahlakı, bir fantezi oyununda sarmalayan Gayblade. 1992’de Ryan Best tarafından, oyuncuların İmparatoriçe Nelda’yı korkunç bir zindanın sağcı yaratıklarından kurtarmak için kuir kahramanlardan oluşan bir parti oluşturdukları bir rol yapma oyunu olarak tasarlandı.

Deri ceketler ve prezervatifleri zırh olarak giyen ve cüzdanlar, topuz ve fön makinesi ile savaşan Best, o dönemde LGBTİ+ topluluğuna yapılan muameleden ilham aldı ve oyununda bununla dalga geçti. Netflix’in High Score programında oyun hakkında konuşan Best, “Oyunu bitirdiğimde benim için terapi gibiydi. Yıllarca yanımda taşıdığım öfkenin çoğu gitmişti ve çok özgürleştiriciydi.”

Gayblade, LGBTİ+ odaklı ilk RPG’ydi. Ancak maalesef Best, bir nakliye sırasında oyunun orijinal dosyalarını kaybetti. 15 yıldan fazla aramanın ardından 2019’da dosyalar bulundu ve oyun İnternet Arşivi’nde oynanabilir hale getirildi. Gayblade bir kez daha “lezbiyenlere ve gaylere – ve heteroseksüellere – homofobiye bilgisayar ekranımızın arkasından saldırma şansı veriyor.”

The Sims

İlk Sims oyunu 2000 yılında piyasaya sürüldü ve belirli bir yaştaki oyuncular için kuir kimliğini sanal olarak keşfetmenin bir yoluydu. Tüm zamanların en çok satan serilerinden biri, oyuncuların bir ev yaratabileceği ve hayatlarını Sims olarak yaşayabileceği sandbox oyunları. Ve ilk oyundan itibaren Sims biseksüeldi, farklı cinsiyetlerden Sim’lere aşık olabiliyordu ve Woohoo yapabiliyorlardı..

Seri LGBTİ+ temsilini genişletti. The Sims 2 ve 3’te, her Sim’in oyuncu tarafından kontrol edilmediğinde nasıl tepki vereceğini yansıtan bir cinsiyet tercihi vardır – bu, oyun boyunca değişebilir, yani cinsiyet tercihi akıcıdır. Son zamanlarda, The Sims 4, cinsiyet özelleştirmesine izin veriyor.

Genel seçim hala ikili, ancak bunun içinde başka özellikler özelleştirilebilir – sadece ses ve kıyafet değil, aynı zamanda tuvaleti kullanmak için oturmaları ya da ayakta durmaları ve hamile olup olmadıkları veya başka bir Sim’i hamile bırakıp bırakamayacakları. Hayranlar, oyunun cinsiyet ve cinsellik seçeneklerine daha fazla karmaşıklık eklemek için modlardan yararlandı. Sims serisi, bu güne kadar LGBTİ+ topluluğu içinde zaman içinde ilerleme isteği nedeniyle oldukça popüler olmaya devam ediyor.

Gone Home

Yürüme simülatörleri – veya birinci şahıs anlatı oyunları – video oyunu hikaye anlatımının önemli bir türü haline geldi. Ve ilklerinden biri 2013’te The Fullbright Company’den çıkan Gone Home Oldu. (Kısa olmasına rağmen oldukça başarılı.) 21 yaşındaki Katie olarak oyuncular, ailelerinin terk edilmiş bir haldeki evlerine dönerler ve Katie’nin ortadan kaybolmalarının gerçeğini parça parça ortaya çıkarmasına neden olurlar.

Hikaye boyunca oyuncular, Katie’nin küçük kız kardeşinin açılma hikayesini ve ailesinin tepkisini ortaya çıkarır. Geçmişten gelen notlar ve gizli ipuçları arasında, hepsi dehşet sıçramalarıyla dolu atmosferik bir gizem boyunca hassas bir şekilde tasvir edilen kuir kimliğini keşfetmenin özel bir anlatımı var. Oyun, 2013’te Polygon’un yılın oyunu oldu. Bağımsız bir oyun olarak, bağımsız geliştiricilerin temsil söz konusu olduğunda büyük stüdyolardan bir adım önde olduğunu kanıtladı.

Dragon Age: Inquisition

Mass Effect ve Dragon Age serisi ile geliştirici Bioware, LGBTİ+ ilişkileri de dahil olmak üzere video oyunlarında oyuncu seçimi sunmasıyla tanındı. Dragon Age, serinin en sonuncusu olan ve en fazla seçeneği sunan Inquisition (2014) ile ikisi arasında daha ilerici. Yüksek fantastik bir RPG’de, bir grup insan, elfler, cüceler ve daha fazlası yaklaşmakta olan bir iblis sürüsüyle savaşıyor. Ve bunun içinde, oyuncunuzun kişiselleştirilmiş karakterine yönelik bir aşk için hala zamanı var.

Farklı oyuncular, aynı cinsiyetten seçenekler ve iki panseksüel karakterle (Freddie Prinze Jr tarafından seslendirilen seksi Iron Bull da dahil olmak üzere) herkes için bir şeyler sunuyor. Bir de romantik ilişki yaşayamayan ancak dizideki ilk trans karakter olan bir NPC olan Krem var. Dragon Age: Inquisition’ı LGBTİ+ oyuncuları arasında bu kadar favori yapan, fantastik ortamlarının ve derin savaşının ötesinde, bu karakterler ve oyuncular arasındaki ilişkiler.

Oyun PS4, Xbox ve PC’de mevcut.

The Tearoom

The Tearoom (2017), Robert Yang’ın video oyunları arasında belki de en iyi bilinenidir. Geliştirici, eşcinsel kültürünün, homoerotizmin ve samimiyetin derinliklerine inen açık oyunlar yaratır. Örneğin The Tearoom, “kaygı, polis gözetimi ve başka bir adamın aletini emmekle ilgili” bir banyo simülatörü.

Bu, 1962’de Ohio polisi tarafından seks yapan erkekleri sodomi yasasına göre hapsetmeden önce gizlice filme almak için kullanılan güvenlik kameralarına dayanıyor. Ancak bu oyunda, penisler Yang’ın sözleriyle “Oyun endüstrisinin asla ılımlı olmayacağı veya yasaklamayacağı tek şey” olan etli silahlarla değiştiriliyor.

Twitch, başka bir erkeği sinsice duşta ovuşturduğunuz 2015 oyunu Rinse and Repeat de dahil olmak üzere Yang’ın birçok oyununu akışlardan yasakladı. Son çalışması, 2020 yapımı homoerotik Hard Lads “İngiliz çocuklar birbirlerine sandalye ile vuruyor’ adlı viral videoya dayanıyor. Bölücü ve siyasi olarak aşırı olan Yang’ın çalışmaları kışkırtıcı ve kesinlikle NSFW.

Dream Daddy

Dream Daddy, 2017’de oyuncuları kasıp kavurdu. LGBTİ+ romantizmini anlatan pek çok görsel roman ve flört simülasyonu var ama Dream Daddy ile baba fantezimizi şımartıyoruz. Kızınızla yeni bir şehre taşınan genç bir baba olarak, yerlilerle flört etmek ve aşkı bulmak size kalmış.

Renkli pastel görsellerin ve ağza dolanan tema şarkısının ötesinde Dream Daddy, LGBTİ+ ilişkilerini anlatmasıyla dikkat çekiyor. Burada travma yok, açılmaya odaklanılmıyor. Bunun yerine, sadece gay olan bir grup baba sunuyor. Bir corgi sahibi balıkçıdan spor salonu tutkunu, goth babaya (trans olduğu da ima ediliyor) ve orada oturan kötü çocuk gibi her birinin sevdiği ve sevmediği şeyler var. Dahası, oyunlarda eşcinsel ebeveynlerin nadir bir örneği – sevimli ve kabul edilmiş.

The Last of Us Part II

Geçen yıl piyasaya sürülen The Last of Us Part II, artık (The Witcher 3’ü geçerek) Yılın Oyunu ödüllerinin çoğunu elinde bulunduruyor. Sadece PlayStation tarihindeki en yüksek profilli yayınlardan biri değil (ünlü Naughty Dog stüdyosu, Crash Bandicoot’un yaratıcıları, Uncharted ve daha fazlası), aynı zamanda başrolde bir lezbiyen de var – büyük bir stüdyodan bunu yapan ilk sürüm.

Küresel kıyamet sırasındaki kasvetli şiddet anlatısı içinde, baş karakter Ellie ile kız arkadaşı Dina arasındaki ilişki dokunaklı bir şekilde insani.

Diğer çiftlerin yapacağı gibi seviyorlar, gülüyorlar ve tartışıyorlar ve kuirlikleri asla tartışmaya açık değil. Sadece bir flashback sahnesinde homofobi duygusu var. Başka yerlerde, oyunun bir trans erkek tasviri bazıları tarafından eleştirildi (hikayesi travma ve eski adının kullanılmasıyla ile sarmalanmış), ancak en azından burada büyük bir stüdyonun çeşitli LGBTİ+ video oyunu karakterlerini kadrosunu dahil etme girişimleri var. Ve doğru yönde bu büyük bir adım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.