On Binlerce LGBTİ+ Genç, Sidney’de Mardi Gras’ı Kutladı

 On Binlerce LGBTİ+ Genç, Sidney’de Mardi Gras’ı Kutladı
Digiqole ad

6 Mart Cumartesi günü Sidney Gay ve Lezbiyen Mardi Gras’sına yaklaşık 36.000 eğlence düşkünü katıldı. Üstelik maskeye ya da sosyal mesafeye ihtiyaç duymadan.

2020 neredeyse her büyük LGBTİ+ festivalinin iptal edilmesine veya yalnızca dijital etkinliklere dönüştürülmesine tanık olurken, Sidney’in Mardi Gras kutlaması, küresel LGBTİ+ topluluğuna çok da uzak olmayan geleceğin nasıl görünebileceğine dair bir fikir verdi.

Şehrin her zamanki geçit töreni yerine, neşeli gökkuşağı kutlaması, COVID açısından güvenli bir mekan olan Sidney kriket sahasında gerçekleşti.

Televizyonda yayınlanan 43. Mardi Gras geçit töreninde Rita Ora ve 5.000 yürüyüşçü yer aldı.

Büyük kutlama, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana yalnızca 29.000 vaka ve 900 ölüm kaydetmiş olan Avustralya’nın COVID-19’u inanılmaz şekilde ele almasıyla mümkün oldu.

Yeni Güney Galler eyaletinde 48 gündür tek bir yerel COVID-19 vakası görülmedi.

2021 Mardi Gras’ın teması, geçen yılın “meydan okuma ve zorluklarından sonra” seçilen “yükseliş” idi.

Yeni Güney Galler polis yardımcısı komiser Talbot, BBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mardi Gras’ın 2021’de çok farklı görüneceğini biliyorduk, bu yüzden topluma bugün bir araya gelip barışçıl ve güvenli bir şekilde kutlama yaptıkları için teşekkür etmek istiyorum.”

“Küresel bir sağlık salgını sırasında bu ölçekte olaylara ev sahipliği yapabilmek için Avustralya’da benzersiz bir konumdayız ve böylesine iyi organize edilmiş, COVID açısından güvenli bir etkinlik planladıkları için Sidney Gay ve Lezbiyen Mardi Gras ekibini takdir ediyorum.”

Bununla birlikte, geçit töreni ve performanslar devam edebilse de, geleneksel gece sonrası partilere hala izin verilmiyor.

Mardi Gras organizatörleri geçen ay şunları söyledi:

“Bu etkinlikleri güvenli bir formatta sahneleyebileceğimizi umarak yeni yıla bakarken, gerçek şu ki, herhangi bir dans partisi etkinliğine ev sahipliği yapmak bizim sağlığımız ve güvenliğimiz için çok fazla risk oluşturacaktır.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin