fbpx   .  

Onur Baştürk’ten Eşcinsel Erkekler Korosu Yazısı

100’den fazla erkekten oluşan bir koro. Broadway müzikallerinden örnekler de şakıyorlar popüler hit şarkıları da… Konserlerinin eğlenceli geçtiği söyleniyor.
Bir koronun performansı ne kadar eğlenceli olabilir diye düşünüyorsunuz değil mi? Ben de merak ettim, onların şovundan birkaç bölümü internetten izledim. Hallelujah performansları mesela, epey matraktı. İşte bu koro 27 Haziran’da bizde de konser verecekti. Zorlu PSM’de. Biletleri satışa çıkmıştı, duyuruları yapılmıştı. Ama muhafazakar tepkiler sonucu konserleri iptal oldu. Bir koronun konseri neden tepki alsın ki, yok artık diye düşünüyorsunuz değil mi? Alt tarafı bir koro sonuçta. Ne tepkisi? Açıklayalım, tamamen koronun adından dolayı! Söz konusu koro, 1982’de kurulan meşhur Boston Gay Men’s Chorus (Boston gay erkekler korosu). Dikkat! Sahnede sevişmiyor bu korodaki adamlar, sadece smokinleriyle şarkı söylüyorlar. Olayları bu. Ama adları gay korosu ya, bazı muhafazakar gazete ve internet sitelerinin anında hedefine/diline (Misal: “Sapıklık kol geziyor”) yerleştiler. Sonrası malum: Konser sessiz sedasız iptal oldu. Zorlu PSM’nin internet sayfasında konserle ilgili bir ilan artık yok. Biletix’in sayfasında ise “geçmiş etkinlik” ibaresi mevcut! Şu anda konserin gerçekleşmesi için İstanbul’da alternatif bir salon aranıyor. Boston Gay Korosu ise sitelerinde yaptıkları açıklamada, “Konserimizin Zorlu PSM’de gerçekleşmeyecek olması bizleri hem üzdü hem de hayal kırıklığına uğrattı” diyor.

ZORLU PSM ULUSLARARASI PERFORMANS SANATLARI MERKEZLERİ BİRLİĞİNE ŞİKAYET EDİLDİ

Bu arada Zorlu PSM’nin de üyesi olduğu ISPA’ya (International Society for the Performing Arts) yaşananlar ulaştırılmış. New York ofisten David Baile’in “Bu ayrımcılık kabul edilemez” dediği kulislerde biliniyor/konuşuluyor. Zorlu PSM’den ise ses seda yok, onlar 13 Haziran’daki bir başka koronun, Kızıl Ordu Korosu’nun konserine hazırlanıyorlar.
Son dakikada bu koronun konseri de, “Komünizmi hortlatmaya çalışıyorlar, bu ne sapkınlıktır!” diye hedef gösterilirse vay PSM’nin haline…
Sanat etkinliklerinin arkasında durmayıp tepkilere anında yenilip yine sessizce iptal ederler artık.

 

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.