fbpx   .  

Onur Yürüyüşü’ne Yapılan Saldırı Hakkında Dakika Dakika

Polis İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiyle saldırdı. Eylemciler gözaltına alındı, gazeteciler tartaklandı. HDP ve CHP’li vekiller polise el ele direndi. Tüm gün devam eden polis saldırısına rağmen gökkuşağı bayrağı Beyoğlu’nun tüm sokaklarında dalgalandı.

LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne Ramazan ayını bahane eden polis tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.

Geçen yıl da Ramazan’dı ve saldırı yoktu!

 

Yürüyüş henüz başlamadan tazyikli su ile İstiklal Caddesi’ndeki homofobi ve transfobi karşıtlarına saldıran polis, “Valilik izni olmadığı”nı iddia etti. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında yapılan yürüyüşe herhangi bir polis saldırısı olmazken bu yıl polisin yürüyüşü engellemesi dikkat çekti.

Polis saldırısı Mis Sokak başta olmak üzere ara sokaklarda devam etti. Polisin biber gazlı saldırısına kitle, “Faşizme karşı bacak omuza”, “Susma haykır eşcinseller vardır” ve “Polis fuhuş yap onurlu yaşa” sloganlarıyla karşılık verdi.

 

onuryuruyusu15_13Yürüyüş öncesi Kaos GL ve Bianet editörüne gözaltı girişimi

Yürüyüş öncesinde ise Kaos GL editörü Yıldız Tar ve Bianet editörü Çiçek Tahaoğlu gözaltına alınmak istendi. 13. Onur Yürüyüşü’nü izlemek üzere İstiklal Caddesinde bulunan bianet Kadın ve LGBTİ Editörü Çiçek Tahaoğlu ile Kaos GL Editörü Yıldız Tar, polisin Genç-Sen standına müdahalesini görüntülemek isteyince engellendi ve gözaltına alınmak istendi.

Kaos GL editörü Tar, gazetecilerin çekim yapma hakkının engellenemeyeceğini belirtence polis tarafından darp edilerek standdan uzaklaştırıldı. Olaya tepki gösteren Bianet editörü Tahaoğlu da gözaltına alındı.

Polisler gözaltına almak istedikleri gazetecilere kimliklerini de göstermedi. İki gazeteci de İmam Adnan Sokak’a götürülerek haklarında gözaltı işlemi yapılacağı söylendi.

Olay yerine giden Kaos GL avukatları Yasemin Öz ve Hayriye Kara gözaltı gerekçesini sordu, polis “Gözaltına alındıktan sonra öğrenirsiniz” dedi. Avukat Öz gerekçenin önceden söylenmesi gerektiğini belirtti. Polis gazetecileri kimlik kontrolünün ardından serbest bıraktı.

onuryuruyusu15_10KaosGL.org websitesine de siber saldırı

Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı başladığı sıralarda KaosGL.org websitesine de eş zamanlı sanal saldırılar yaşandı. Uzunca süre siteye erişim sağlanamazken, teknik sıkıntılar gece geç saatlere kadar sürdü.

Gözaltı ve yaralılar var

Eylemciler gözaltına alınırken görüntülemek isteyen gazeteciler de engellendi ve tartaklandı. Gözaltındakilerin avukatlarıyla görüşmesine izin verilmedi.

ABD Başkonsolosu ile HDP ve CHP’den vekiller LGBTİ’lerin yanında

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün ve Sezai Temelli ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Mahmut Tanal, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da Taksim’de.

onuryuruyusu15_15HDP ve CHP’li vekiller homofobiye karşı el ele

Eylemde HDP’li ve CHP’li milletvekilleri el ele tutuşarak polis barikatının önünde durdu. Mahmut Tanal TOMA’ya çıkarak saldırıyı engellemeye çalıştı. HDP Beyoğlu İlçe binasından ise sloganlar yükseldi: “Velev ki ibneyiz alışın her yerdeyiz”

onuryuruyusu15_1Komite’den açıklama: Vali Anayasa’ya uygun davransın!

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi ise polis saldırısı sürerken yazılı bir açıklama yaptı. Vali’yi Anayasa’ya uygun davranmaya; eylemcileri ise bulundukları pozisyonları korumaya davet etti.

onuryuruyusu15_16Komite’nin açıklama metninin tamamı şöyle:

Alanı terk etmeyin, 18.00’de tencere tava çalın

“Taksim’de 17.00’de yapılacak olan 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü Valilik tarafından Ramazan ayı gerekçe gösterilerek öncesinde hiçbir bildirim yapılmadan ve ansızın yasaklanmıştır.

“Polis on binlerce kişiye biber gazı, plastik mermi ve TOMA’lar ile saldırmaktadır.

Taksim’e ve İstiklal Caddesi’ne tüm giriş çıkışlar kapatılmıştır.

“İstanbul Valisi Vasip Şahin’i Türkiye Cumhuriyeti anayasasına uygun davranmaya, saldırıyı derhal sonlandırmaya ve kamuoyu önünde açıklama yapmaya çağırıyoruz.

“Tüm Onur Yürüyüşü katılımcılarını bulundukları pozisyonları korumaya ve yürüyüş planlandığı yerden başlayana Beyoğlu’nda kalmaya çağırıyoruz.

“Taksim’e gelemeyen ve özgür bir dünyaya inanan tüm dostları saat 18.00’da bulundukları her yerde tencere ve tavaları ile ses çıkarmaya davet ediyoruz.

“BURADAYIZ, ALIŞIN, GİTMİYORUZ!

“Aşk kazanacak!
#GelYanıma”

17.50 itibariyle Taksim Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi polis saldırısını protesto ederken; Galatasaray’da bir araya gelebilen homofobi ve transfobi karşıtları ise polis tehdidi altında Tünel’e yürümeye çalıştı.

onuryuruyusu15_22Tünele yüründü, basın açıklamasının tamamlanmasına izin verilmedi

Saat 19:00 civarında, polisin barikatı açması üzerine kalabalık bir grup Tünel Meydanına yürüdü ve basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında; polis saldırısı vurgulanırken saldırı öncesi okunması planlanan basın açıklaması da okundu.

TOMA’ların basın açıklaması yapılan meydana doğru harekete geçmesi üzerine, grup ara sokaklara dağıldı.

Polis saldırısının azalması üzerinde, İstiklal Caddesi üzerinde ve ara sokaklarda yürüyüşe katılan gruplar varlığını korumaya devam etti.

Polis saldırısının yanı sıra 5 kişilik bir LGBTİ grubuna kimliği belirsiz kişilerin de saldırdığı bilgisi geldi. Bir LGBTİ aktivistinin burnu; diğerinin ise kalçası kırıldı.

Polis saldırısı gece de kapanış partisi yapılan mekanlarda devam etti. Polis Tünel Sahne ve The Mekan’ın sokağını gaza boğdu.

Tüm gün devam eden polis saldırısına rağmen gökkuşağı bayrağı Beyoğlu’nun tüm sokaklarında dalgalandı. Onur Yürüyüşü polis saldırısı sonucu Harbiye, Tarlabaşı ve Cihangir’e taştı.

Fotoğraflar: Barış Paksoy, Docu Press Agency
Kaynak: Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.