fbpx   .  

Valilikten Onur Yürüyüşü Saldırısı Açıklaması

İstanbul Valiliği, polis saldırana kadar herhangi bir sorunun yaşanmadığı Onur Yürüyüşü’ne “provokasyon” ihtimalinden ötürü polisin “müdahale ettiğini” söyledi.

Onur Yürüyüşü’ne yoğun polis saldırısının ardından İstanbul Valiliği’nden ilk açıklama geldi. Tüm gün boyunca ulaşılamayan Valilik, “olaylar neticesinde sağlık kurumlarımıza sevki gerektiren herhangi bir yaralanma meydana gelmediğini” iddia etti.

Polisin 12 yıldır barışçıl bir şekilde yapılan Onur Yürüyüşü’ne bu yıl neden saldırdığını Valilik “provokasyon” ihtimali ile açıkladı. Polis saldırana kadar yürüyüşte herhangi bir sorunun yaşanmaması ise dikkat çekti.

 

Valilik açıklamasının tam metni şöyle:

“Sosyal medya ve basın organlarından edinilen bilgilere göre 28 Haziran 2015 Pazar günü LGBT Onur Yürüyüşü adı altında bazı grupların Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş ve eylem yapacakları, ayrıca bazı grupların da buna tepki gösterebileceklerine dair duyumlar alınması üzerine, anılan bölgelerde gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır.

 

“Yapılacak yürüyüş ile ilgili olarak; Valiliğimize herhangi bir müracaat veya bildirimin olmaması ve provakasyona açık olması nedeniyle, toplanan gruplar ikaz edilmiş fakat eyleme devam edilmesi üzerine güvenlik güçlerimiz tarafından kanunların verdiği yetki dahilinde orantılılık ilkesine özen göstermek suretiyle müdahalede bulunularak dağıtılmıştır.

“Eylem yapan grupların dağıtılması sonucu Taksim Meydan, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda hayat olağan akışına dönmüş, olaylar neticesinde sağlık kurumlarımıza sevki gerektiren herhangi bir yaralanma meydana gelmemiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.