Ortadoğulu Erkekler Eşcinsel Tanışma Uygulamarında Ayrımcılığa Uğruyor

 Ortadoğulu Erkekler Eşcinsel Tanışma Uygulamarında Ayrımcılığa Uğruyor
Digiqole ad

Yeni bir araştırmaya göre gay ve biseksüel erkeklerin %40’ına yakını, tanışma uygulamalarında ırk filtresi istiyor.

Chappy adlı bir gay tanışma uygulaması tarafından 500 İngiliz erkek katılımcı ile düzenlenen araştırmada, katılımcıların %38’i potansiyel partnerlerin ırka göre sınıflandırılmasını isterken, %27’lik bir kesim partner seçiminde ırkı önemsediğini belirtti. 

Bu hafta yayınlanan bir başka çalışmada, siyahi Asyalı ve Ortadoğulu erkeklerin %35’inin ayrımcılığa uğradığını düşündüğü saptandı. 

Chappy’nin araştırmasında yer alan erkeklerin %11’i de BAME kategorisinde bulunuyor. Bu erkeklerin arasından da ırk filtresini isteyenler oldu fakat temel motivasyonlarının ‘karşılaşabilecekleri ırkçılığı minimize etmek’ olduğu belirtildi. 

BAME LGBT vakfı kurucusu Ozzy Amir, ırkçılığı LGBT’nin en ciddi sorunları arasında görüyor. 

“Tercih adı altında bazıları BAME’ye karşı ırkçılık yapmakta beis görmüyor. Bu iş norm haline geldi ve insanların kendilerini diğerlerinden ayıran tutumları sağlıklı değil.”

2017’de mobil marketlerde yerini alan gay tanışma uygulaması Chappy, ırkçılığa tolerans göstermeyeceğini belirtiyor ve söz konusu ‘ırk’ filtresinin asla uygulamada yer almayacağını ekliyor. 

“İnsanların önceki tecrübelerinden yola çıkarak edindikleri düşünceleri anlayabiliyoruz fakat uygulamamızda ırka bağlı bir filtre asla olmayacak.”

“Uygulamamızın amacı ırkçılık ile ‘diğerleri’ni itmek değil, daha kapsayıcı bir alan yaratmak. Irkçılık yaptığını tespit ettiğimiz uygulamaları ise sorgusuz sualsiz engelliyoruz.”

“Ayrımcılığa maruz kalan bireyler olarak bu davranışı tetikleyen diğer kalıplara karşı da dikkatli olmalıyız. İnşa etmeye çalıştığımız toplum için davranışlarımızı gerekiyorsa gözden geçirmeliyiz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin