Xbox’tan Bir İlk: Baş Karakteri Trans Bir Erkek Olan Oyun Tanıtıldı!

 Xbox’tan Bir İlk: Baş Karakteri Trans Bir Erkek Olan Oyun Tanıtıldı!
Digiqole ad

Oyun dünyası gittikçe daha kapsayıcı oluyor.

Yıllar geçtikçe oyunlar, boss-fightlara ve hikaye anlatımına daha çok yer verir hale geldi. Buna ek olarak oyunlar gittikçe LGBT’leri hikayelerine dahil eder oldu. Günümüzde, The Last Of Us, Elder Scrolls, Cyberpunk gibi birçok büyük oyunda LGBT karakter dahil etme faktörü bulunuyor. Ancak karşımızda LGBT temsilinde yeni bir dönüm noktası var.

Polygon’a göre, Microsoft’un düzenlediği X019 etkinliğinde baş karakteri trans bir erkek olacak büyük bir oyun tanıtıldı.

Tell Me Why isimli oyun, Dontnod şirketinin yeni bir projesi. Hikaye, Alaska’da yaşayan Tyler ve Alyson Ronan adlı ikizleri konu alıyor. Her ikisi de farklı nedenlerden dolayı sorunlu büyümüş. Oyuncu, ikizlerin anılarını üç bölümlük bir seriyle keşfedecek. Oyuncu daha sonra hangi hikayeye inanacağına karar verecek ve oyun bu şekilde ilerleyecek.

X019 etkinliğinde, Tyler’ın trans erkek olması durumunun mümkün olduğunca gerçekçi olmasını sağlamak için GLAAD ile birlikte çalışıldığı açıklandı.

Guillaume,

“Çok fazla araştırma yaptık, topluluğa ulaştık, hikayelerini anlamak istedik; LGBT temsili konusunda medya şirketleriyle sıklıkla çalışan yardım kuruluşu GLAAD’a danıştık. Başlarda çok saf ve bilgisizdik, ancak bizi oldukça aydınlattılar, senaryoyu ve karakteri gözden geçirip insanlara ulaşmamızda yardımcı oldular.” XBOXDedi.

GLAAD’da transseksüel temsilci direktörü olan Nick Adams,

“Tyler, hikayesi basit trans klişelerine indirgenmemiş, tamamen fark edilmiş, sevimli bir karakter,” diyor. “Oynanabilir öncü bir trans karakter oluşturmak ve elimizden geldiğince onu doğru bir şekilde tanıtmak gelecekteki LGBT’lerin oyunlara nasıl dahil edilmesi gerektiği bakımından çıtayı yükseltiyor.”

Hollywood Reporter’a göre, Tyler’ı seslendirmesi için trans aktör August Black seçildi. Vokal oyuncu seçimine oldukça önem verildiği, temsil ve özgünlük konusunda detaylıca uğraşıldığı belirtildi.

Tüm bu ince detaylara önem verilerek hazırlanmış karakterler ve hikayelerle, Dontnod’un LGBT karakterlerin tamamlanmış halini göstereceği zamandan ve nasıl bir iş çıkarmış olduklarından hiç endişelenmiyoruz. Görünüşe göre oyunun ilk bölümünün yayınlanmasına daha çok zaman var. Oyunun çıkış tarihi daha tam olarak açıklanmadı ancak oyun uzmanları, Tell Me Why’ın ilk bölmünün 2020’nin ilkbahar aylarında Xbox One ve bilgisayar platformlarında çıkabileceğini söylüyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

54 Paylaşımlar
Paylaş54
Tweetle
Paylaş
Pin