Homofobik Patrondan Bahane: Diğer Kadın Çalışanlarla Eşit Olması İçin Maaşınızı Düşürdüm!

 Homofobik Patrondan Bahane: Diğer Kadın Çalışanlarla Eşit Olması İçin Maaşınızı Düşürdüm!
Digiqole ad

Eşcinsel bir erkeğin maaşı, patronunun cinsel yöneliminden haberdar olmasından sonra, ofiste çalışan “diğer kadınlarla” eşit olması amacıyla yarıya düşürüldü. 32 yaşındaki Wesley Wernecke, daha önceden Spotify, Amazon, Twitter, H&M, Nike gibi şirketlerle çalışmış bir firma olan Eventique’ta kıdemli yapımcı olarak işe başladı.

Wernecke şirkette çalışmaya başladıktan bir hafta sonra “gösterişli” ve “kız gibi” olduğu düşünülen evlilik yüzüğü hakkında sorular sorulduğunda meslektaşlarına eşcinsel olduğunu açıkladı. Meslektaşının “Karınızın yüzüğü nasıl?” diye sormaya devam ettiği bildirildi.

Çarşamba günü hazırlanan mahkeme raporlarına göre Wernecke’nin patronu ve Eventique’in sahibi Henry Liron David, olay esnasında orada bulunuyordu ve Wernecke’i konferanslara ve buluşmalara çağırmayarak ayrımcılık yaptı.

Belgelerde iddia edilenler arasında şunlar bulunuyor: “David, Wernecke’yi dışlamak için elinden geleni yaptı. Çünkü David, Wernecke’nin çalışmasının yeterliliğine rağmen, ofiste çalışan ve açıkça eşcinsel olduğunu kabul eden bir çalışana sahip olmayı kabul etmeyeceğini ve ondan kurtulmak istediğini çoktan aklına koymuştu.”

Şirket için üç ay çalıştıktan sonra, David, Wernecke’ye 20 Eylül’de maaşını 145 bin dolardan 70 bin dolara indireceğini söyledi. David’in Wernecke’ye, “Ofiste diğer kadınlardan daha fazla para aldığınız gerçeğini düşünerek geceleri uyuyamıyorum.” Dediği iddia edildi.

Dava belgelerinde, “David’in ısrarla Wernecke’yi ofisteki kadınlardan biri olarak göstermesinin kasıtlı olduğu ve Wernecke’nin cinsel yönelimi nedeniyle işe uyum sağlayamayacağını vurgulamayı amaçladığı” yazıyor.

Wernecke’in avukatı Anthony Consiglio, müvekkilinin “başarılı bir iş insanı” olduğunu söyledi.

“Wesley ofiste çalışmaya başladıktan yaklaşık bir buçuk hafta sonra, işveren onun eşcinsel olduğunu öğrendi ve hemen ardından ona sık sık baskı yaparak işten çıkarmaya çalıştı. Bu tarz eylemler, işyerlerinde lezbiyen, gay, biseksüel, kuir, ve transseksüel bireyleri korumak için hazırlanan New York Şehri yasalarına ters düşmektedir ve hiçbir şekilde kabul edilemez.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

45 Paylaşımlar
Paylaş45
Tweetle
Paylaş
Pin