Panseksüellik Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Önemli Şey

 Panseksüellik Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Önemli Şey
Digiqole ad

Çok sordunuz, biz de Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 6 şeyi sizler için derledik.

Evet arkadaşlar sakin olun, Panseksüellik diye bir şey var, yani gerçek

Psikoloji ve eğitim profesörü olan Dr. Mount; “Bir çok klişeden biri, panseksüelliğin varolmaması ya da“ gerçek ”bir cinsel kimlik olmaması. Bu kesinlikle yanlıştır,” diyor. Bir panseksüelin cinsel kimliğinin başkaları tarafından reddedilmesi ya da kendi kimliklerini kabul etmesinin engellenmesi, onları belirli bir dereceye kadar boğabildiğini söylüyor.

“Panseksüalite” ve “biseksüellik” farklı şeylerdir

Panseksüel insanlar cinsel olarak erkek veya kadın olarak tanımlanan bireylere ilgi duymanın yanısıra; bununla birlikte, interseks, eşcinsel, üçüncü cinsiyet, androjen, transseksüel veya diğer birçok cinsel ve toplumsal cinsiyet kimliklerini belirleyen kişilere de ilgi duyabilirler. İşte bu ayrım, panseksüalite ve biseksüellik arasındaki çizgiyi belirler. Farklı cinsiyetlerin ve cinselliklerin varlığının tanınması, panseksüel kimliğin önemli bir yönüdür. Panseksüel insanlar aslında biseksüeldir.

 Kendini “biseksüel” olarak tanımlayanlar da daha sonra kendilerini panseksüel olarak tanımlayabilir

Miley ve Janelle gibi, daha önce kendisini biseksüel olarak tanımlayan bazı insanlar daha sonra panseksüel olarak tanımlamaktadır. Biseksüellik terim olarak ikili bir toplumsal cinsiyet sistemine bağlı kaldığından dolayı eleştiriliyor. Kabaca biseksüellik hem kadınlardan hem de erkeklerden etkilenmek demektir. Öte yandan, panseksüellik, trans kadın ya da erkeğin veya kadının toplumsal cinsiyet ikiliği dışında tanımlayan insanların “daha kapsayıcı” olarak görüldüğünü söylüyor.

Panseksüellik önüne gelenle birlikte olmak değildir!

Panseksüeller tüm insanları çekici bulabilir, ancak bu, herkesle sevişecekleri anlamına gelmez. Panseksüeller de herkes gibi çok seçici olabilirler.

“Panseksüel” kavramı çok yeni bir kavram

Beş ya da altı yıl önce Amerikan Cinsel Eğitimciler, Müşavirler ve Terapistler Birliği’nin bir konferansında ilk olarak panseksüelliği öğrenilmeye başlandı. Her ne kadar, panseksüel insanlar kesinlikle bundan daha uzun süredir var olsalar da, halk bu terimi kabul etmeye ve cinsel kimliğin ne anlama geldiğini öğrenmeye başlıyor.

Cinsel kimlik ve cinsiyet farklı şeylerdir

İnsanlar genellikle cinsiyet kimliğini ve cinsel kimliğini karıştırırlar ama aynı değildirler. Panseksüellik, birisinin dikkatini çektiği cinsel yönelimi ifade eden bir terimdir. Bireyin kendi cinsiyetini nasıl tanımladığını ifade eden cinsiyet kimliğinden tamamen farklıdır.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

25 Paylaşımlar
Paylaş25
Tweetle
Paylaş
Pin