fbpx   .  

Pete Buttigieg, Amerikanın İlk Açık Eşcinsel Kabine Üyesi Olarak Tarih Yazdı!

Joe Biden, yeni yönetiminde üst düzey bir rol için Pete Buttigieg’i seçti.

Biden’in Demokratik başkanlık adaylığı için eski rakibi olan Indiana’daki South Bend’in eski belediye başkanı, Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanı olarak göreve getirildi.

 

Tarihi hamle Buttigieg’in Amerika’nın açık eşcinsel ilk Kabine sekreteri olacağı anlamına geliyor.

ABD başkanı yaptığı açıklamada, Buttigieg’i bir ‘vatansever ve problem çözücü’ olarak tanımladı.

“Onu ulaştırma sekreteri için aday gösteriyorum çünkü bu pozisyon, önümüzde birbiriyle bağlantılı pek çok zorluk ve fırsatın bağlantı noktasında duruyor,” diye devam etti.

“İşler, altyapı, eşitlik ve iklim, daha iyi yeniden inşa etmek için en iddialı planlarımızdan bazılarının yeri olan DOT’ta bir araya geliyor.”

Buttigieg, daha önce Iowa’daki parti toplantılarını az farkla kazanıp New Hampshire ön seçimlerinde ikinci sıraya yerleştiğinde ilk açık eşcinsel başkan adayı olarak tarihe geçmişti.

1 Mart’ta yarıştan çekildi ve ertesi gün Biden’a destek verdi.

Duyurunun ardından Twitter’da “Bu, istihdam yaratmak, iklim zorluklarını aşmak ve herkes için eşitliği artırmak için muazzam bir fırsat anı” diye yazdı.

“Gelecek Başkan’ın milletimize Ulaştırma Bakanı olarak hizmet etmemi istemesinden onur duyuyorum. Taşımacılıkta yenilik memleketimin kurulmasına yardımcı oldu ve ülkemizi ilerletiyor.”

“Milyonlarca iyi maaşlı sendika işi yaratan, toplulukları yeniden canlandıran ve tüm Amerikalıları gelişmeleri için güçlendiren modern ve sürdürülebilir altyapıyla daha iyi bir yapı inşa etmenin şimdi tam zamanı.”

İnsan Hakları Kampanyası, Buttigieg’i aday gösterdiği için Biden’a övgüde bulundu, başkanlık kampanyasında kimliği konusunda “açık ve dürüst” olduğunu söyledi ve LGBTİ+ topluluğuna ses verdi.

HRC başkanı Alphonso David, “Kabine odasında LGBTİ+ topluluğu için bir şampiyon olarak sesi, Başkan tarafından seçilen Biden’ın ulusumuzu eskisinden daha iyi, daha güçlü ve daha eşit bir şekilde yeniden inşa etmesine yardımcı olacak” dedi.

Biden ayrıca eski Obama danışmanı Tony Blinken’i Dışişleri Bakanı olarak, emekli Ordu Generali Lloyd Austin’i Savunma Bakanı olarak ve eski Fed başkanı Janet Yellen’i Hazine Bakanı olarak işe aldı.

Eski Tarım Bakanı Tom Vilsack, Ohio temsilcisi Marcia Fudge’nin Konut Sekreteri olarak Biden yönetimindeki rolünü de yeniden canlandıracak.

Biden ayrıca Enerji Bakanı olarak eski Michigan valisi Jennifer Granholm’u ve Yurt İçi İklim Şefi pozisyonu için eski Çevre Koruma Ajansı Başkanı Gina McCarthy’yi seçmeyi planlıyor.

Bu haftanın başlarında, Seçim Kurulu sonunda Biden’ı Amerika’nın bir sonraki başkanı olarak onayladı.

Donald Trump, sonuçlara karşı hala başarısız yasal zorluklar çıkarıyor ve yönetimine başkanlık geçişinde işbirliği yapmamasını emretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.