Playboy Meksika, Kapağına İlk Kez Trans Bir Kadını Taşıyarak Tarih Yazdı

 Playboy Meksika, Kapağına İlk Kez Trans Bir Kadını Taşıyarak Tarih Yazdı
Digiqole ad

Playboy uzun süredir yeterince temsil edilmeyen toplulukların sözcülüğünü yapıyor. Dünyaca ünlü yayın, siyahi, engelli ve trans kadınları toplum onları ‘uygun’ görmeden çok önce sayfalarına taşımıştı.

Derginin bazı kapakları ‘zamanlarının fazla ilerisinde’ olduğu için tartışma yaratmış ve hatta yasaklanmışlardı.

Meksika’da da bu tarih farklı değil. Playboy’un Meksika versiyonu trans bir kadını kapağına taşıyarak bir kere daha tarih yazdı.

Meksika’da pek çokları tarafından sürdürülen açılma ve çeşitlilik savaşlarına destek olmayı uman Playboy Meksika, hem cinsiyet kalıplarını kıracak hem de LGBTİ+ topluluğu için bir dönüm noktası olacak bir özel sayı çıkarttı.

Derginin tarihinde ilk kez, bir trans kadın derginin kapağında yer aldı. Victoria Volkova aynı zamanda bir Youtube yıldızı.

Tarih yazan sayıyı piyasaya sürerken dergi,

‘Playboy Meksika her zaman sosyal mücadelelere destek vermiştir. Sizi koleksiyonunuzdaki favorilerinizden olacağına emin olduğumuz bu sayıyı keşfetmeye davet ediyoruz,’ dedi.

Volkova kim olduğunu ve vücudunu kabul etmekle ilgili zorlu mücadelesini de anlattığı Instagram hesabından ‘Bu kapak kadın olmanın farklı şekillerini, güzel olmanın farklı şekillerini ve tenselliğinizi keşfetmenin farklı yollarını kutluyor,’ diye açıklamada bulundu. Volkova aynı zamanda derginin, Meksika gibi bir ülkede ve dünya genelinde trans insanların yüzleştiği durumlar konusunda insanları eğitmeye yardım edeceğini umduğunu söyledi.

‘Umarım bu kapakla insanlar birbirlerini tanımak, trans olmanın nasıl bir şey olduğunu bilmek, nasıl yaşadığımız, onurlu bir hayat yaşamak için neleri aşmamız gerektiği, hayatımızı nasıl kazandığımız ve bize ya da bizim mücadelemize önem vermeyen bir toplumda nasıl hayatta kaldığımız konusunda daha meraklı olurlar.’

Victoria Volkova ülkesindeki LGBTİ+ topluluğunun saygın bir sözcüsü.

Volkova, Meksika’nın Queretaro eyaletinden 27 yaşında bir influencer. Hayat tarzı ve güzellik konusunda tavsiyeler vererek meşhur olan modelin hem Instagram hem de Youtube’unun birer milyondan fazla takipçisi var. Influencer Meksika’daki LGBTİ+ topluluğunun hakları için, özellikle de konu transseksüel bireylerin hakları ve dahiliyeti konusunda oldukça aktif bir biçimde mücadele ediyor.

Bir girişimci olmanın yanı sıra, kendisini aynı zamanda cinsiyetçi şiddetin karşısında konumlandırdı ve trans mücadelesinin bir parçası olmayı başardı. Victoria’nın influencer olan ve Lenguas de Gato kanalı için içerik üreten bir kız kardeşi de var.

Bu dünya çapında bir ilk değil. Bu onur 1991’de derginin kapağında yer alan Caroline Cossey’ye ait, onu 2017’deyse Ines Rau takip etti. 2018’de Alman Playboy’uysa trans model ve aktivist Giuliana Farfalla’yı kapağına taşımıştı.

Ray Playboy’a, bir Playmate olmanın kendi doğrusunu konuşmanın iyi bir yolu olduğunu söylemişti. Dergiye,

‘Çekimi gerçekleştirirken, çocukluğumdaki bütün o zor günleri düşündüm. Şimdiyse her şey bana çok fazla neşe ve mutluluk veriyor. Gerçekten bir Playmate mi olacağım diye düşündüm, ben mi? Aldığım en güzel iltifat. Kocaman bir gül demeti gibi,’ demişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

84 Paylaşımlar
Paylaş84
Tweetle
Paylaş
Pin