Pokemon GO, İlk Cinsiyetsiz Karakterini Tanıttı!

 Pokemon GO, İlk Cinsiyetsiz Karakterini Tanıttı!
Digiqole ad

Söylenenlere göre Pokemon GO takımının liderlerinden birinin ‘cinsiyetsiz (kendini ikili cinsiyet sisteminin dışında tanımlayan)’ bir birey olduğu geçenlerde onaylandı.

Takım lideri Blanche’ın, uzun zamandır cinsiyetini sorgulayan hayranları vardı çünkü Pokemon daha önce onun için cinsiyet belirten zamirleri kullanmaktan kaçınmıştı.

Ancak yeni bir blog yazısında Pokemon GO, “their (he/she yerine kullanıyorlar)” zamirini Blanche’a atıfta bulunarak kullandı – görünüşe göre Blanche’ın cinsiyetsiz olduğunu onayladı.

Bir bireyin kullandığı zamirler, kendisinin cinsiyetini belirtme olasılığı taşırken, bazı cinsiyetsiz bireylerin genel olarak “they/them (onlar)” zamirini kullandığını bilmek önemli. Ancak kendini ‘cinsiyetsiz’ olarak tanımlayan bireylerin hepsi “they/them” zamirlerini kullanmıyor.

Blanche’ın durumunda ise, diğer iş arkadaşları cinsiyet belirten zamirleri kullanırken Blanche’ın cinsiyet belirtmeyen zamirleri kasıtlı olarak kullanması neredeyse en başından beri kendisinin ‘cinsiyetsiz’ olduğunun kanıtıydı.

Blog’a, “İşler yolunda gitmediği zaman olduğu gibi Blanche, gözle görülür bir biçimde üzülmeye başlamıştı. Bu hiç beklenmedik bir zamanda, tam biz Team Go Rocket lideri ararken, aralarından birinin bizi bulmasıyla oldu,” yazdılar.  (Yazının orijinal dilinde Blanche’dan ‘their’ zamiri kullanılarak bahsediliyor.)

Hayranlar, Twitter’da bunu Pokemon GO’nun “ileri bir adım atması” olarak nitelendirdi ve bunun için ekibi kutladı.

Dipnot: İngilizce’de zamirler şu şekilde cinsiyet belirtiyor he – o (erkek anlamında), she – o (kız anlamında). Eğer bir kişiden “o” diyerek bahsedeceksek genelde bu iki zamir kullanılıyor ancak bu kişinin cinsiyetini belirtmek istemiyorsak veya yukarıda bahsi geçen durum gibi bir şey söz konusuysa Türkçede “onlar” anlamına gelen “they, them, their” gibi zamirler kullanılabiliyor.

Yani anlayacağınız Blanche’ın iş arkadaşları yazılarda kendilerinden bir şekilde “he/she” diye bahsetmiş ama Blanche’dan bahsederken “they, them, their” kullanmayı tercih etmişler. Bu yüzden oyuncuların/hayranların çoğu tahminde bulunmuş olmalı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin