Porto Riko Gay Dönüşüm Terapisini Yasakladı

 Porto Riko Gay Dönüşüm Terapisini Yasakladı
Digiqole ad

Porto Riko valisi Ricardo Rosello geçtiğimiz Çarşamba günü reşit olmayanlar için “gay dönüşüm terapisi”ni yasaklayan bir kanun imzaladı.

“Bugün, bu uygulamaya son veriyoruz. Bu uygulamanın mağduru insanların acısını anlamanın vakti çokten geldi.”

“Sevgi ve saygı her zaman varolmalı. Her cinsel yönelim, ırk, renk veya din için.”

Kanunun hemen yürürlüğe gireceği belirtildi. Önümüzdeki 90 gün boyunca Porto Riko’nun sağlık ve ekonomiden sorumlu yetkilileri resmi sağlık kurumlarını bu uygulamayı bıraktığından emin olmak üzere denetleyecek. 

İntihara meyilli LGBT gençlere ücretsiz yardım vermek üzere yürütülen Trevor Project’ın yetkililerinden Sam Brinton, Rosello’ya teşekkür etti.

“LGBT gençler için her gün yeni bir kriz anı. Porto Riko’daki bu adım LGBT gençlerin hayatlarını kurtarmak için oldukça yerinde.”

Dönüşüm terapisi, bireylerin cinsel yönelimlerinin değiştirilebileceği algısına dayanıyor ve eşcinsellerin ‘normalleştirilmesi’ için kullanılıyor. Süreç boyunca telkin veya elektroşok uygulanabilirken, LGBT kimliğe genel olarak uyuşturucu veya alkol bağımlılığı gibi bir muamele yapılıyor.

Amerikan Sağlık Birliği ve Amerikan Pediyatrik Akademisi, bu uygulamayı çok uzun süredir kınıyor. Depresyona ve intihara varabilecek kadar ağır sonuçları olan bu uygulama, insan haklarının hiçbir noktasıyla örtüşmüyor. Ne var ki bazı dini topluluklar hala uygulamaya devam ediyor.

Porto Riko, gay dönüşüm terapisini yasaklayan 15. ABD eyaleti oldu. Diğer eyaletlerden bazıları Delaware, New York, Rhode Island ve Hawaii. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin