Tayland İlk Trans Milletvekilini Seçti!

 Tayland İlk Trans Milletvekilini Seçti!
Digiqole ad

Film yapımcısı Tanwarin Sukkhapisit, Taylandın ilk trans milletvekili oldu. Tayland, 2014’teki askeri darbeden bu yana ilk defa oy kullanıyor.

Tanwarin’in adaylığını koyduğu İlerici Hareket Partisi, bir yıl önce kurulmasına rağmen ülkedeki en büyük üç siyasi parti arasında yer alıyor.

Kendisini biseksüel olarak tanımlayan Tanwarin, kendisine gelen destek için Facebook aracılığı ile bir teşekkür mesajı yayınladı:

“Umuda inanan insanlara teşekkür ediyorum. Henüz yeniyiz fakat her geçen gün büyüyoruz. Size tüm biseksüel kalbimle teşekkür ediyorum.”

Tanwarin, Voica of America’ya verdiği röportajda ülkedeki LGBT topluluğunu en iyi şekilde temsil etmek istediğini söyledi. 

Çiçeği burnunda milletvekilinin, 2010 yılında yapımcısı olarak yer aldığı Insects in the Backyard filmi “ahlaki değerleri zedelediği” gerekçesiyle yasaklanmıştı. Tanwarin, politikaya atılmasının ardında bu olayın etkisinin büyük olduğunu belirtti.

“Tayland’daki azınlığı temsil etmek istiyorum. LGBT’yi temsil etmek istiyorum. Hala evlilik eşitliği yok. Sevdiğimiz kişiyle hayatımızı birleştiremiyoruz. Evlilik bir yana, çocuk da evlat edinemiyoruz.”

Yerel haber kaynaklarından Bangkok Post ile yaptığı başka bir röportajda, Tanwarin evlilik eşitliği için gereken tüm mücadeleyi vereceğini belirtmişti.

Tayland anayasasında evlilik, “bir kadın ile bir erkek arasındaki bir bağ” olarak tanımlanıyor.

Tayland’ın tek LGBT adayı Tanwarin değildi.

Dönüşümünü 49 yaşında tamamlamış olan Pauline Ngarmpring de, ülkenin başkanlığına aday olmuştu.

Machachon Partisi’nden aday olan Ngarmpring adaylığı hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Adaylığımın sembolik olduğunun farkındayım. Şimdilik başkan olamayacağımı biliyorum. Fakat umuyorum ilerde meclisteki koltuklarda daha çok LGBT birey oturacak ve LGBT topluluğu daha iyi şekilde temsil edilecek. Hatta belki de bir sonraki başkanlık yarışında, trans bir kadının başkanlığı hiç de şaşırtıcı olmayacak.”

Tayland’ın devlet başkanı meclis tarafından belirleniyor. 500 kişilik meclisin 250 koltuğu ise orduya ait. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin