fbpx   .  

Pose Yıldızı Indya Moore: Trans Kadınların Penisleri Biyolojik Olarak Dişi

Pose oyuncularından Indya Moore, trans kadınların penislerinin “biyolojik olarak dişi” olduğunu söyledikten sonra viral oldu. Trans yıldız 17 Şubat’ta attığı tweette, “Bir kadının penisi varsa, o penis biyolojik olarak dişidir.” ifadesine yer verdi.

 

“Biyolojik olarak dişi olan bir penis, yapay olmayan ve vücut uzantısı olarak yer alan bir penistir.”

https://twitter.com/IndyaMoore/status/1097279398426873868

 

“Üreme organları ve kromozomlar, cinsiyetin biyolojisini tanımlar cinsiyeti değil.”

Moore, konu hakkındaki düşüncelerini desteklerken New Yorklu biyoloji öğretmeni Grace Pokela’nın 2017’deki açıklamalarından da bir alıntı yaptı. 

“İkiyüzlülüğünüzü meşrulaştırmak için bilimi kullanmayın. Dünya böyle bir hareketi kaldırmaz. ‘Biyolojik’liğin tanımı ile cinsiyetin uzaktan yakından alakası yok.”

Moore: “Cinsiyet biyolojik olarak kesin bir şekilde tanımlanamaz çünkü bir spektrum söz konusu.”

Ünlü oyuncu, Kendisiyle tartışmak isteyen karşıt görüşteki yorumları da yanıtsız bırakmadı. 

“Bazı davranışları ve özellikleri ‘normal’ belirleyip bunun dışında kalan her şeyi ‘anormal’ olarak nitelemek biraz garip. Translığın biyolojisini reddetmeye çalışarak ikiyüzlülük yapıyorsunuz.”

“Umuyorum bir gün vajinaların ve penislerin ötesine geçebilirsiniz. Tabii önce boktan davranışlarınızı bir kenara bırakmanız gerekiyor.”

Translığın doğuştan geldiğine dair bilimsel çalışmalar ise uzun süredir yapılıyor. 

Geçtiğimiz yıl, São Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesi trans ve trans olmayan bireylerin beyin yapılarını karşılaştıran bir çalışma yayınlamış ve büyük bir fark olduğu belirtilmişti. En büyük farklılığa beyinin insula bölgesinde rastlanmıştı. 

Insulanın özellikle vücut algısı, kişisel farkındalık ve empati konularında etkili olduğu düşünülüyor. Çalışmanın liderlerinden Giancarlo Spizzirri, mevcut verilerden yola çıktıklarında translığın biyolojik olduğunu düşündüklerini dile getirmişti.

“Transların kendilerini ait hissettikleri cinsiyetin anne karnında şekillendiğini düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.