Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Filminin Yeni Bölümünde Gay Bir Karakter Var!

 Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Filminin Yeni Bölümünde Gay Bir Karakter Var!
Digiqole ad

Başlamadan uyaralım, bu yazı spoiler içerir.

How To Train Your Dragon sevenleri, 2014’te vizyona giren ikinci filmde yarım ağız dile getirilen bir mesele ile ‘Acaba?’ olmuştu.

İkinci filmde ana karakter Hiccup’un yakın arkadaşı ve savaşçı Gobber the Belch’in, ilişki durumu hakkında konuştuğu bir sahne bulunuyordu. Sahnede, Hiccup’un anne-babasının evlilik hakkındaki söylenmelerini dinlerken “İşte bu yüzden evlenmedim. Bu ve bir başka nedenden.” demişti. 

Filmi pür dikkat izleyen herkes, özellikle LGBT izleyiciler, hemen bu repliğin anlamını ve sebebini sorgulamaya başlamıştı. 

Evet, başlıkta ve yazının buraya kadar olan kısmında dile getirmemiştik. Gobber, gay!

Gobber’ı seslendiren Craig Ferguson, söz konusu repliğin gelişigüzel söylendiğini fakat yönetmen Dean DeBlois’in repliği tutma kararı aldığını dile getirmişti. 

DeBlois: “Craig farkında olmadan güzel bir iş yaptı. Serinin eski takipçileri bu sahnede durup ‘Ne dedi?’ diye düşünmüştür.”

“Bu sahneden sonra ise her şey normal seyrinde devam ediyor. Ben bir gayim ve bunun dikkat çekmek için kullanılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Olduğum kişi bu. Normal bir olay.”

“Tabii ki bundan da rahatsız olanlar olmuştur. Fakat büyütülecek bir şey yok. Bunlara takılıp kalamazsınız. Özellikle 2014’te.”

“Böyle bir sahnenin varlığı beni gururlandırıyor. Gaylik normal bir olay olarak algılanmalı. Ayrıca üçleme olarak planladığımız senaryoya da cuk oturuyor.”

Serinin üçüncü filmi How To Train Your Dragon: The Hidden World  22 Şubat’ta ABD’de sinemalara girdi.

Bu filmde, Gobber’in cinsel kimliğini daha rahat ifade ettiği belirtiliyor. Savaşçı karakter, başka bir kaslı figür olan Eret’e olan hayranlığını dile getirmekten çekinmiyor ve hatta bir sahnede Eret’in popsunu kesiyor!

Gaylik ise Gobber’in tek özelliği değil. Kendisi usta bir savaşçı, ana karakterin akıl danışmanı ve arkadaşı, köyünün mühendisi ve ejderha ırkının yardımcısı. Böyle sofistike ve on parmağında on marifet bir karakterin bizi temsil ediyor oluşu da hoşumuza gitmiyor değil doğrusu.

https://www.youtube.com/watch?v=OFeI5ohUVSA

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin