Doğum Yapan Transseksüel Erkek, Kayıtlara Baba Olarak Geçmek İçin Mücadele Veriyor

 Doğum Yapan Transseksüel Erkek, Kayıtlara Baba Olarak Geçmek İçin Mücadele Veriyor
Digiqole ad

Transseksüel bir erkekten doğan bebek, İngiltere ve Galler’in en üst düzey aile mahkemelerinin odağı haline geldi. Bebeğin ebeveyninin verdiği ”baba” olarak kayıtlara geçme mücadelesini Daily Mail’den sizler için derledik.

Bebek, kadın olarak doğan fakat geçirdiği ameliyat sonrası erkek olarak hayatına devam eden tek bir ebeveynin çocuğu.

İsmi bilinmeyen kişi, çocuğunun doğum belgesinde ”baba” ya da sadece ”ebeveyn” olarak tanımlanmak istiyor. Fakat hukuk, doğum yapmış olmanın anne olmayı gerektirdiğini söylüyor.

Baba olarak bilinmek isteyen adam, ayrımcılıktan şikayet ederek, İngiltere ve Galler’de doğum ve ölümleri kaydeden Genel Kayıt Bürosu’na karşı yasal işlem başlattı.

Yüksek Mahkeme Aile Bölümü Başkanı Sir Andrew McFarlane, Londra’da davayı denetliyor. Transseksüel ebeveyn, bu mücadelesinde kendisine yardımcı olabilecek temsili davaları da inceliyor.

Avukatlar, mahkeme adamın lehine karar verirse bebeğin İngiltere ve Galler’de yasal olarak bir anneye sahip olmadan doğan ilk bebek olacağını söylüyorlar. Kendi söylemiyle bebeğin babası, ‘’anne’’ olarak kayıt olmak zorunda kalarak, özel yaşantısına ve aile hayatına saygı duyma hakkının ihlal edildiğini belirtti. Bu tür müdahalelerin toplumda evrimleşmiş değişikliklerin ışığında orantılı ya da gerekli olmadığını düşünüyor.

Yargıç Francis, geçen yıl gerçekleşen ön duruşmada adamın davayı kazanması durumunda bakanların ilgili yasayı değiştirmeleri gerekeceğini söyledi.

Transseksüel birey, bebeğin medya raporlarında tanımlanmamasını istedi. Bebeğin yaşı ve cinsiyeti ve adamın yaşı hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Bu kısıtlamalar yürürlükte kaldı.

Avukatlar, doğum yapan birçok transseksüel erkek olduğunu fakat hepsinin ”anne” olarak kayıtlara geçirildiğini söyledi.

Aden Kahyaoğlu

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin