fbpx   .  

Pose’daki Rolüyle Mj Rodriguez, Bir Başrol Oyunculuk Kategorisinde Emmy’e aday Olan İlk Trans Oyuncu Oldu

Oyuncu Mj Rodriguez, FX dizisi Pose’daki rolüyle Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu dalında Emmy’ye aday gösterildi

Bu, onu Emmy’ler için önde gelen bir başrol oyunculuk kategorisinde aday gösterilen ilk trans oyuncu yapıyor.

 

 

Rodriguez, 1980’ler ve 1990’ların New York balo salonu sahnesiyle ilgili dizide Blanca Evangelista olarak rol aldı ve geçen yıl Emmy adaylığı kazanamaması dikkat çekti. Billy Porter, dizideki performansı nedeniyle 2019 ve 2020’de Emmy’ye aday gösterildi – ve 2019’da kazandı – ancak dizinin merkezinde trans hikayeleri olmasına rağmen, transseksüel ve non-binary oyunculardan hiçbiri aday gösterilmedi.

30 yaşındaki Rodriguez, Afro-Latin ve transseksüel olduğunu ve bunun onu Hollywood’da nasıl bir savaşçı haline getirdiğini yazdı.

Annesinin, “üç farklı azınlık topluluğunun bir parçası olarak, beyaz yaşıtlarına kıyasla ne kadar çok çalışması gerektiğini bilerek, onu önündeki engellere hazırladığını’ söyledi.

“Kendim ve benim gibiler için kimlik, varoluş ve kurtuluş mücadelesi uzun ve zordu bugüne kadar, 20’li yaşlarımın ortalarına gelene kadar bunu farketmemiş olmam gerçekten şaşırtıcı, ama her zaman savaşmaya istekliydim, hala da öyleydim.”

Rodriguez, şarkı söylemeyi ve oyunculuğu sevdiğini ve büyürken sanat alanında iyi bir eğitim aldığını, ancak bundan bir kariyer yapmaya çalıştığında “sistematik olarak bir kutuya konduğunu” hissettiğini söyledi.

“O kutunun yıkılması, Pose’da rol alıp bir atılım yapana kadar gerçekleşmedi. Ana akım izleyicilere daha önce hiç anlatılmamış hikayeler anlatan bir hit dizinin başrol oyuncusu olarak engelleri aştığımı fark ettim.”

Billy Porter da bu yıl bir adaylık aldı ve dizi En İyi Drama Dizisi dalında da aday gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.