fbpx   .  

Pride 2022’nin Açılışı Londra’dan!

Etkinlik, geçtiğimiz yaz üst düzey isimlerin ırkçılık ve zorbalık yapıldığı gerekçesiyle istifa etmesinin üzerine bu sene UK Black Pride (İngiltere Siyahi Pride’ı) ile birlikte yapılacak.

Güncelleme: (28 Ocak saat 12:10) UK Black Pride, Pride in London (Londra’daki Pride) organizasyonu ile bu yıl herhangi bir ortaklıkları olmadığı açıkladı. 

 

UK Black Pride örganizatöü yaptığı açıklamada, “Pride in London organizasyonu ile bu yıl herhangi bir ortaklığımız yok. Kendi Onur Yürüyüşümüz için yakında yer ve tarih gibi bilgileri paylaşacağız. UK Black Pride ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız bunun için en iyi kaynak yine UK Black Pride’dır.” Dedi.

 

Pride in London 2 Temmuz 2022’de üç yıllık bir aranın ardından 50. yıldönümünü kutlamak için geri dönecek.

Etkinlik, 2020 ve 2021’de pandemi nedeniyle yapılmamışken geçtiğimiz yıl etkinliği düzenleyen organizasyonun ırkçılık yaptığına dair iddialar gündemi sarsmıştı.

Olaylar üzerine Pride in London 2022 erkinliği ile ilgili ilk duyurusunda UK Black Pride ile ortaklık kurduğunu iddia ederek bu ortaklığın ” LGBTİ+ topluluğunun çeşitliliğini ve Pride’ı birlikte kutlamak için” olduğunu söylemişti.

Bu iddia, UK Black Pride tarafından Pride in London ile bu konuda hiçbir görüşme yapılmadığı açıklamasıyla yalanlandı.

Pride in London’a katılım için başvurular 28 Ocak Cuma saat 15:00 itibari ile açıldı. Pride in London aynı zamanda Haziran’da dört hafta boyunca süren etkinlikler yapacağı Onur Ayı kutlamaları için de kendi web sitesinden başvuruları açtı. Pride’s Got Talent’da (Yetenek sizsinizin kuir versiyonu diyebiliriz) 1 Şubat itibariyle 10. yılıyla geri dönüyor.

Pride in London’un direktörü Christopher Joell-Deshields konu ile ilgili şunları söyledi,

“Londra’daki Pride’ın geri dönüşü ve LGBTİ+ topluluğuyla  çeşitliliğimizi, ilerleyişimizi ve farklılıklarımızı kutlama fırsatı bizi çok heyecanlandırıyor.” 

“Onur yürüyüşünün etkisi güçlenmeye devam ediyor. İngiltere’nin hatta dünyanın her yanından organizasyonlar topluluğumuzun sesini duyurmayı ve adaletsizlik ve eşitsizlik gibi konulara karşı sesini yükseltmeyi kendine görev biliyor.”

Pride in London’un yaptığı bir araştırmaya göre LGBTİ+ bireylerin %62’si  Onur Yürüyüşü’nün haklarını savunma ve seslerini duyurma konusunda büyük önem taşıdığını düşünüyor.

Organizasyon hakkında çıkan ırkçılık iddiaları geçen yıl siyahi olan ve organizasyonun iletişim direktörlüğünü yapan önde gelen ismi Rhammel Afflick’in istifası üzerine çıkmıştı.

İstifası üzerine kişisel blogundan paylaştığı yazıda organizasyonun siyahi üyelerini dikkate almadığından bahseden Afflick yazısına, “Yeni bir lider gerekiyor.” diyerek devam etmişti. 

Afflick’in “Yöneticilerin siyahi üyeleri görmezden geldiğine bizzat şahit oldum.” demesi üzerine Pride in London Afflick’ten özür diliyor.

Afflick’in istifası üzerine iletişim departmanındaki herkes de benzer sebepler belirterek istifa ediyor.

Organizasyonun bağışçılarından biri olan Londra Başkanı Sadiq Khan ırkçılık olayları üzerine organizasyonun yeni bir bakış açısı edinmesi gerektiğini söyledi.

Bütün iddialara karşı organizasyonun başındaki LGBTİ+ aktivisti isim Peter Tatchell, “Birçok kuruluş gibi biz de hala bir yolculuktayız. Son olaylar üzerine neredeyse yarısı azınlıklardan ve farklı etnik kökenlerden gelen liderlermizle yaptığımız toplantılar sonuncunda yeni kararlar aldık. Görünürlük ve eşitlik uğruna savaşmaya devam edeceğiz.” Açıklamasını yaptı.

Pride in London, 2015’ten bu yana sağcı parti UKIP’in onur yürüyüşüne katılabilmesi kararı (sonradan geri alındı) ve organizasyondaki asyalı, siyahi gibi azınlıkların sayısının az oluşundan dolayı İngiltere’nin en büyük LGBTİ+ bağış kurumu Stonewall’un organizasyona yaptığı bağışları kesmesi gibi skandallara konu olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.