Pride Bayrağını Kaldırması İstenen Öğretmenin Okul Yönetimine Cevabı Viral Oldu!

 Pride Bayrağını Kaldırması İstenen Öğretmenin Okul Yönetimine Cevabı Viral Oldu!
Digiqole ad

Jennifer Laja yıllardır sınıfında bir Pride bayrağı bulunduruyordu. Artık sadece gökkuşaklarını çok seviyor.

Nevada’da bir okul bölgesi, öğretmenlere Pride bayrağının partizan ve politik olduğunu ve sergilenemeyeceğini söyleyince, orta okul öğretmeni Jennifer Laja verilebilecek en iyi cevabı verdi.

Biseksüel olan ve bir kız arkadaşı olan Laja, Reno’da yedinci ve sekizinci sınıflara öğretmenlik yapıyor. Sınıfında genellikle bir Pride bayrağı bulunduran Laja’ya bu sene bayrağı indirmesi söylendi.

Okul bölgesi bu sene, ‘partizan politik aktiviteyi’ yasaklayan bir kararı yürürlüğe koydu.

Karara göre ‘Politik bir niteliği olan herhangi bir işaret okul bölgesinin mallarında sergilenemez’.

Laja’nın Buzzfeed News’a yaptığı açıklamaya göre öğretmen bölgeden Andrew Caudill ulaşarak bu kararın onun Pride bayrağını ya da kız arkadaşından bahsetmesini kapsayıp kapsamayacağını sordu.

Caudill mailinde, ‘Mahkemeler LGBTİ+  konularını siyasi düşünce olarak ele alıyor, dolayısıyla gökkuşağı bayrağı da politik bir karaktere sahip. Bu sebeple bu bayrak, kıyafetlerle ya da bayrağınız gibi başka şekillerde sınıfta sergilenemez,’ dedi.

Kendisine sevgilisinden bahsedebileceği zira ‘bu kararın onun kim olduğunu değil, sınıfta görseller üzerinden ifade edilenleri etkilediği’ söylendi.

Laja’ysa Pride bayrağının herhangi bir şey kadar onun kimliğinin bir parçası olduğunu söyledi.

‘Her eyalette evlenmek serbest, LGBTİ+ insanların bu ülkede var olması serbest, bu yüzden bunun nasıl politik bir mesele olduğunu anlamıyorum,’ diyen öğretmen, okulda görünür olmanın önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

‘Bütün hayatlarını saklanarak yaşayan öğrenciler var. Orta okullar özellikle önemli zira bu öğrencilerin kim olduklarını fark etmeye başladıkları çağ. Genellikle yedinci ve sekizinci sınıflarda kim oldukları, kendilerini nasıl tanımlayacaklarını anlamaya çalışan bir sürü öğrencim oluyor ve bana geliyorlar.’

Bu yüzden Laja, Pride bayrağının yerini bütün sınıfı gökkuşaklarıyla dekore ederek doldurmaya karar verdi. 135.000 kez izlenen bir TikTok videosunda ‘Eğer biri sorarsa, sadece gökkuşaklarını çok seviyorum,’ dedi.

Caudill’se kararı başka düşüncelere de uygulandığını söyleyerek savundu:

‘Oldukça açık olmak istiyorum, bu karar öğretmenlerin cinsel kimliklerini saklamalarını gerektirmiyor. Bütün öğretmenler eğer isterlerse öğrencilerine cinsel yönelimlerini açıklayabilir ya da hayatlarındaki kişiden bahsedebilir. Karar öğretmenin kim olduğunu değil, belirli bir politik duruşun savunulmasını etkiliyor.’

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

27 Paylaşımlar
Paylaş27
Tweetle
Paylaş
Pin