İzleyin: Merakla Beklenen Yeni LGBTİ+ Dizisi Equal’dan İlk Fragman

 İzleyin: Merakla Beklenen Yeni LGBTİ+ Dizisi Equal’dan İlk Fragman
Digiqole ad

Cheyenne Jackson, Samira Wiley ve Keiynan Lonsdale yeni dizide eşcinsel hakları hareketinin başında yer alacak.

HBO’nun yeni belgesel dizisi ‘Equal’ın ilk fragmanı görücüye çıktı ve eğer LGBTİ+ tarihine hâkim değilseniz, dizi tam da size göre.

Dört bölümlük dizi HBO’nun izleme platformu HBO Max’ta gelecek ay yayınlanacak ve Cheyenne Jackosn, Keiynan Lonsdale, Anthony Rapp ve Samira Wiley’i, 20. yüzyılın LGBTİ+ öncüleri olarak ekrana taşıyacak.

Tekrar canlandırmalar ve arşiv görüntüleri üzerinden kuir tarihinin Mattachine Society ve Compton’s Cafeteria İsyanları gibi az bilenen kısımları hatırlanacak.

Resmi özete göre: ‘Equal, büyük çoğunluğu LGBTİ+ topluluğunun bir parçası olan oyuncular tarafından canlandırılan çeşitli LGBTİ+ vizyonerlerini izleyicilere tanıtacak. Her bir bölüm tarihi süreç içerisinden farklı parçaları ele alacak; ilk bölüm olan ‘The Birth of a Movement’ (Bir Hareketin Doğuşu) Mattachine Society, Los Angeles ve San Francisco’daki Daughters of Bilitis gibi ilk örgütlerin yükselişini ele alacak.

İkinci bölüm ‘Transseksüel Önderler’, 20. yüzyıldaki trans deneyimini konu alıyor ve 1966 yılındaki Compton Cafeteria isyanlarıyla son buluyor.

Üçüncü bölüm ‘Black is Beautiful, Gay is Good’ (Siyah Güzeldir, Eşcinsel İyidir) siyah topluluğunun büyüyen LGBTİ+ hakları hareketine olan katkısıyla ilgiliyken, dördüncü bölüm ise ‘Stonewall: From Rebellion to Libertaion’ (Stonewall: İsyandan Özgürlüğe) Pride hareketinin başlangıcı olan Stonewall ayaklanmasıyla on yıllarca süren mücadeleyi bir sonuca bağlıyor.

Equal’ın heyecan verici prömiyerini yapmasına hala bir ay var, ama bu süreçte karakterlerin gerçek hayattaki karşılıklarını tanıyabilirsiniz. Equal 22 Ekim’de izleyiciyle buluşacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

21 Paylaşımlar
Paylaş21
Tweetle
Paylaş
Pin