TikTok, Bazı Ülkelerdeki LGBTİ+ İçeriklerini Kaldırdığı İçin Özür Diledi: Kesinlikle yanlış yaptık

 TikTok, Bazı Ülkelerdeki LGBTİ+ İçeriklerini Kaldırdığı İçin Özür Diledi: Kesinlikle yanlış yaptık
Digiqole ad

TikTok artık ancak yerel yasal merciler tarafından istenirse LGBTİ+ içerikleri kısıtlayacağını söylüyor.

Video paylaşılan sosyal medya uygulaması TikTok, LGBTİ+ içeriklerini kısıtladığı için özür diledi.

Oldukça başarılı uygulamanın dünya çapında 800 milyon kullanıcısı var. Uygulama geçtiğimiz haftalarda Amerikan Başkanı Donald Trump’ın veri güvenliğiyle ilgili korkular sebebiyle uygulamayı yasaklamakla tehdit etmesi üzerine manşetlere yerleşmişti. TikTok’un sahibi Çinli şirket ByteDance.

Ancak bundan da önce Tiktok, LGBTİ i+ içerikleri sansürlemesiyle ilgili eleştirilerin hedefi olmuştu.

Bu ayın başlarında uygulama bazı ülkelerde LGBTİ+ ile ilgili hashtagleri sansürlediğini kabul etmişti. The Australian Strategic Policy Institute (Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü) Tiktok hashtagleriyle ilgili bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışma, uygulamanın LGBTİ+ ile ilgili hashtagleri Ürdün, Bosna ve Rusya gibi ülkelerde sansürlediğini ortaya çıkardı. Örneğin eğer ‘transseksüel’ kelimesini Arapça aratırsanız, arama herhangi bir sonuç vermiyor.

Araştırma yayınlandığında TikTok bazı hashtaglerin genellikle pornografik içeriğe yönlendirdiği için işaretlendiğini söyledi. Bazı hashtaglerinse yerel yasalara uymak için sınırlandırıldığını açıkladılar.

TikTok’un Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki kamu politikası müdürü Theo Bertram bugün bir İngiltere meclis komisyonu tarafından sorgulandı. Thomson Reuters Foundation’a göre Bertram ‘Gerçekten çok üzgünüm, kesinlikle yanlış yaptık’ dedi. Eşcinsel içerikle ilgili soruların bir kısmı aşağıda görülebilir.

Bertram büyük beden ve engelli kullanıcılarla birlikte eşcinsel ve trans içeriği sınırlandırmalarının online zorbalığı engellemek gibi iyi bir niyetle yapıldığını söyledi.

Bertram şimdiyse ‘Bu korkunç bir fikirdi,’ dedi. TikTok’un ancak belirli yasalar uyarınca kuir içeriğin yayılmasını engelleyeceğini söyledi. Rusya’daki eşcinsellik karşıtı yasaların TikTok’un harekete geçmesini zorunlu kılabileceğini ifade eden Bertram, kendisinin yasanın korkunç olduğunu düşündüğünü de ekledi:

‘Bence Rusya’nın yasası korkunç, topluluğumuz da böyle düşünüyor. Ancak maalesef, işlerimizi yürüttüğümüz ülkelerin yasal isteklerine uymak durumundayız.’

Geçtiğimiz hafta sonu Başkan Trump kırk sekiz saat içinde TikTok’u ülke çapında engellemekle tehdit etmişti. Ancak on birinci saatte uygulamanın ABD menşeili Oracle ve Wal-Mart’a satılmasını onayladıktan sonra tehdit ortadan kalktı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Paylaşımlar
Paylaş22
Tweetle
Paylaş
Pin