‘Pride’ Filminin Ekibi Türkiye’de Yaşanan LGBT Düşmanlığını Kınadı

 ‘Pride’ Filminin Ekibi Türkiye’de Yaşanan LGBT Düşmanlığını Kınadı
Digiqole ad

2014 yapımı Pride filminin ekibi Türkiye’deki LGBT topluluğunun maruz kaldığı baskıyı kınayan bir açık mektuba imza attı.

Aralarında Bill Nighy ve Imelda Staunton da bulunduğu bir çok isim, filmin Türkiye’de yasaklanmasının ardından tepki gösterdi.

1980’lerdeki İngiliz madencilerin grevi süresince ‘Lezbiyen ve Gayler Madencileri Destekliyor’ (LGSM) hareketini anlatan film, Ankara’daki yetkililer tarafından ‘Nefret yaydığı’ gerekçesi ile sansüre uğradı.

BAFTA ödüllü filmin ekibi ve aktivistler, duruma tepki göstermek için açık bir mektup imzaladı.

Calamity Films tarafından yayınlanan mektuptaki,”Ankara’daki yetkililerin Pride’ın gösterimini yasaklamış olması sanatı ve sanatçıyı baskı altına alan acı verici bir durum.” satırları göze çarpıyor.

“İzlemiş olanlar bilir ki, Pride bir aşk hikayesidir. Baskıcı bir yönetimin altında ezilmesine rağmen arkadaşlık ve sevgide güç bulan insanların hikayesini anlatan, basit ama güçlü bir filmdir.”

“1984/5 teki grevde kardeşlik ve arkadaşlık bağları pekiştirilmiştir. Güney Galler madencileri sadece 1985’teki Londra Onur yürüyüşünün düzenlenmesini sağlamamış, LGBT haklarının kazanılmasında önemli bir yol oynamıştır.”

“Yetkililerin böyle bir hikayeyi ‘nefret yayan’ bir hikaye olarak görmesi üzücü ve endişe vericidir.”

“Türkiye’deki LGBT topluluğuna sevgilerimizi ve desteğimizi gönderiyoruz. Bu sansürü kınarken, iki ülkenin büyükelçileri Abdurrahman Bilgiç ve Boris Johnson’u da yanımızda yer almaya davet ediyoruz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin