Ramazan’da Kuir Bir Müslüman Olmak

 Ramazan’da Kuir Bir Müslüman Olmak
Digiqole ad

Ramazan ayı süresince müslüman ve kuir olarak toplumda kabul görmek ve hoşgörülü ortamlar bulmak oldukça zor.

Aktivist Sabah Choudrey, oruç, Ramazan’ın anlamı ve uygun topluluğu bulma konuları hakkında görüşlerini PinkNews ile paylaştı.

“Ramazan boyunca, özellikle kuir bir Müslüman olarak uygun bir topluluk bulmak oldukça zor. Müslüman toplumlarda kuir olmamız, kuir topluluklarda ise Müslüman olmamız pek hoş karşılanmıyor.”

“Genelde soyutlanmış hissediyorum çünkü kendime uygun bir ortam bulmak zor oluyor. Ben ve benim gibilerin bunun için uğraşması gerekiyor. En çok zorlandığım konulardan biri ‘yeterince Müslüman değilmiş’ gibi hissediyor olmak.”

“Hoşgörülü iftar’lara gitmenin yardımı dokunuyor. Oradaki insanlar cinsiyete dayalı bir ayrım yapmıyor ve trans bir birey olan şahsım adına bu çok kıymetli.”

“Benim bildiğim İslam feministtir ve kadına ve kuir insanlara değer verir. Cinsiyet veya herhangi bir konu üzerinden ayrım yapmanın İslam’da yeri yok.”

”Sorgulanmadığın bir yerde olmak iyi hissettiriyor. Uyum sağlamak için bir yol aramıyorsun ve nasıl rahat hissediyorsan o şekilde davranabiliyorsun.”

“Herkesin rahat ve kabul gördüğü bir toplum yaratmak için daha çok çalışmalıyız.”

Choudrey’nin önerdiği organizasyonlar arasında Hidayah, Inclusive Mosque Initiative, and Imaan bulunuyor.

“Ramazan ayını tanımlamak için tek bir kelime seçecek olsam, ‘yansıma’ olurdu. Hem pozitif hem negatif anlamda. Bu dönemin kendimi ve kendimle, yemekle, içkiyle, seksle ve öfkeyle olan ilişkimi yansıtmak adına en iyi fırsat olduğunu düşünüyorum. “

“Dinimle ve inancımla olan ilişkimi anlatmak için uygun bir zaman olduğunu düşünüyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin