fbpx   .  

Röportaj: Zerrin mi? Derya Karadaş mı?

“Ayrımcılık sadece bir mahalle baskısı değil, insanların hayatlarına kast eden bir tehlike. Ahmet Yıldız ve Roşin Çiçek bu korkunç zihniyetin kurbanları. Belediye meclis adayı çıkarmanın dışında yaşam alanlarımızı ve özgürlüklerimizi koruyan yeni kanunlar çıkmalı, LGBTI hakları meclis gündeminde olmalı ve eşcinsel milletvekilleri halkı temsil edebilmeli. ”

Cihangir için çok gey semti diyorlar, nüfusun %80’i geymiş, orda oturan biri olarak senin etrafında gördüğün nedir, acaba Cihangir İstanbul’un Soho’su olabilecek mi?

Yüzdesini bilemiyorum ama geçmişten beri Cihangir LGBTI bireylerin bir arada olduğu ve İstanbul’un diğer semtlerine göre daha özgür yaşadıkları bir yer. Bu anlamda sinema ve televizyon piyasasının da Cihangir’de olmasının etkisi büyük. Sanat ve özgürlük her zaman iç içe olduğu için cinsel yönelimler konusunda da insanların birbirine saygı duyduğunu ve bunu bir mesele haline getirmediklerini söyleyebilirim.

 

Hiç gey bara gittin mi eğlenmek için de olsa?

Eğlenmek için dışarıda olmayı çok tercih etmiyorum. Evde ya da sakince bir arada olabildiğimiz mekanlarda arkadaşlarımla vakit geçirmeyi seviyorum. Gey kulüplere gittim tabi ki, hatta dışarıda olacaksam en çok eğlendiğim mekanlar gey kulüpler oluyor.

 

Zerrin’e teklif gelse gey barda da sahneye çıkar mı, çok gullüm olmaz mı sence de?

But gullüm olur:) Ama biliyorsun Zerrin ilgi çekmeyi çok sever, gey barı Zerrin bar haline getirebilir. Kimsenin eğlencesini bölmek istemem:)

Gezi parkı olaylarında pek çok sanatçı gibi sen de oradaydın, peki LGBTI bireylerin bu direnişe destek vermiş olmasını ve görünürlüklerini nasıl buluyorsun?

Gezi Parkı zaten İstanbul’da LGBTI simgelerinden biriydi. Dolayısıyla LGBTI direnişçiler Gezi Parkı’na destek vermedi bana göre, zaten ev sahipleriydi.

Gezi Parkı’ndaki LGBTI çadırı en orta noktadaydı hatırlarsan, tüm oluşumların çadırları onun etrafında bir araya gelmişti. Ancak şu gerçekleşti ki, çok memnunum, Gezi süreci sayesinde eşcinseller seslerini daha büyük kitlelere duyurma şansı buldular. Hatta açılmaktan en çok çekinen bireyler bile bu kalabalık grubun içinde yönelimlerini ifade etmeyi başardı.

Zerrin’in çok tutumlu bir kişilik olduğunu biliyoruz ama elbiselerine de hayranız, İstanbul’da bu ışıltılı elbiseleri uygun fiyata bulabileceğimiz nereleri var, sen nerelerden alışveriş yapıyorsun?

Gülse’nin yarattığı karaktere kostüm sorumlumuz Fatoş mükemmel bir imaj buldu. Leoparlar, pullar, payetler, ışıltılar Zerrin’in vazgeçemediği detaylar. Hatta çok sevdiğim bir trans arkadaşımla Zerrin’in bir bölüm giydiği kostümle pişti bile oldum:)

Zerrin’in gardırobunu oluşturmak için her semtin pazarına gitmek ya da İstiklal caddesindeki pasajları ziyaret etmek yeterli bence, en dikkat çekici kostümleri en uygun şekilde bulabilirsiniz. Ben Zerrin kadar cesur değilim kıyafet konusunda, daha sade şeyler giymeyi seviyorum. Alışverişle çok aram yok, ihtiyacım olduğu zaman yakındaki mağazalardan almayı tercih ediyorum.

Beyoğlu’nda belediye meclis adayı olarak LGBTI bireyler de var bu yıl, eşcinsellerin siyasette kendilerine yer bulabilmeleri konusunda ne düşünüyorsun?

LGBTI hakları toplumun ötekileştirdiği ve görmezden geldiği diğer toplulukların haklarından bağımsız sayılmaz. Bunu fark eden ve bu sorunu çözmeye karar veren siyasi partilerin aday listelerine LGBTI bireyleri de davet etmeleri sevindirici bir gelişme ancak yine de yeterli değil. Burada özellikle ana muhalefet partisine çok fazla iş düşüyor. Ayrımcılık sadece bir mahalle baskısı değil, insanların hayatlarına kast eden bir tehlike. Ahmet Yıldız ve Roşin Çiçek bu korkunç zihniyetin kurbanları. Belediye meclis adayı çıkarmanın dışında yaşam alanlarımızı ve özgürlüklerimizi koruyan yeni kanunlar çıkmalı, LGBTI hakları meclis gündeminde olmalı ve eşcinsel milletvekilleri halkı temsil edebilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.