Rusya, LGBT Destekçisi Olmaları Nedeniyle BTS Grubunun Belgeselini Yasakladı!

 Rusya, LGBT Destekçisi Olmaları Nedeniyle BTS Grubunun Belgeselini Yasakladı!
Digiqole ad

Rusya’nın Makhachkala kentinde gösterime girmesi planlanan ve Kore’nin son zamanlardaki yükselen yıldızları BTS grubunu anlatan müzik belgeseli iptal edildi. Gerekçe olarak ise, grup üyelerinin LGBT’den yana açıklamalar yapmış olması gösterildi.

The Moscow Time haberine göre, sosyal medyada başlatılan “Yedi Koreli Homoseksüel” başlıklı kampanya, bu kararda öncü rol oynadı.

Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti olan Makhachkala, gösterimi 26 Ocak olarak belirlemiş ve bilet satışına başlamış olmasına rağmen, iptal kararı aldı.

BTS, Kore tarihinin en başarılı K-Pop grupları arasında yer alıyor. Öyle ki, Billboard 200’e girmeyi başaran ilk Koreli grup BTS.

Eşcinsel yakıştırması yapılmasına rağmen hiç bir grup üyesi bu yönde bir açıklamada bulunmuş değil. Kore’de sanatçıların özel hayatları hakkında konuşması ise skandal olarak kabul ediliyor.

Fakat grup yine de kültürel bariyerleri şarkılarında yer alan ince mesajlar ile kırmaya çalışıyor. Grup lideri RM, Macklemore ve Ryan Lewis’in ortak ürünü olan “Same Love” şarkısını övmüştü. Şarkının eşcinsellik için yazıldığı biliniyor. Ayrıca yine RM, sene başında “Love, Simon” filminden bir şarkıyı hayranlarına tavsiye etmişti.

Rusya’da 2013’ten beri yürürlükte olan “gay propaganda” kanunu, anti-LGBT tutum sergilenmesinin önünü açıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

40 Paylaşımlar
Paylaş40
Tweetle
Paylaş
Pin