İzleyin: Rusya’nın Youtube’u Bile Homofobik!

 İzleyin: Rusya’nın Youtube’u Bile Homofobik!
Digiqole ad

Rusya homofobiye sahne olmaya devam ediyor. 438,000 takipçili BT kanalının sahibi Roman Bashinsky’nin son videosu, gerekçesi detaylandırılmadan Rusya’da yasaklandı. ‘

Gözleri kapalı bir kişinin rastgele insanları öptüğü videoda, gözü kapalı kişiyle öptüğü kişinin kim olduğuna ve cinsiyetine dair hiç bir bilgi paylaşılmıyor.

“Videoyu ülkedeki toleransa bir katkıda bulunmak için çektim.”

Rusya’da bir erkeğin başka bir erkeği öpmesi doğal karşılanmıyor. Bunu düzeltmeliyiz. Rusya daha modern ve medeni bir ülke haline gelmeli.”

Bashinsky, söz konusu videoyu 30 Aralık günü başta YouTube ve Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen VK olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında paylaştı. 

Fakat paylaşımın üstünden 24 saat bile geçmeden YouTube Rusya, videoyu kaldırdı.

“YouTube’un Rusya’dan sorumlu biriminde homofobik çalışanlar olsa gerek. Başka bir açıklama yapamıyorum. “

Video YouTube’un kuralları ile çelişmiyor. Videoda cinsel bir içerik yok. Dolayısıyla geniş izleyici kitlelerinin izleyebilmesi gerekiyor ve bunda bir sakınca yok.”

Video, Rusya dışındaki ülkelerde de yaş sınırlaması ile gösteriliyor. Fakat Bashinsky dünyanın geri kalanını Rusya’daki homofobiye dair uyandırmak istiyor.

“Mücadele edeceğiz ve kazanacağız.”

2013’ten beri yürürlükte olan “gay propaganda” yasası, Rusya’daki LGBT vatandaşları ve aktivitelerini tehlikeye sokuyor. Rusya’nın başkanı Putin’e göre bu yasa, “geleneksel aile değerlerini korumaya yönelik”.

Russian LGBT Network adlı kanalın yöneticisi Mikhail Tumasov ise bu yasaklamayı “saldırgan” olarak niteledi. 

“Öpüşmeyi yasaklamak… Oldukça saldırgan.”

LGBT topluluğuna destek nerede? Olay Pride yürüyüşlerinde yürüyüp şov yapmak değil. Her gün bir yerlerde birileri sırf LGBT olduğu için öldürülüyor veya işkence görüyor. İşinden atılıyor ve ayrımcılığa maruz kalıyor.”

Şimdi de YouTube. Erkeğin kadın öpmesi ne kadar doğal ise, erkeğin erkeği ve kadının kadını öpmesi de o kadar doğaldır. O kadar!”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin