Araştırmacılar 3000 Yıllık Bir Trans Mezarı Bulmuş Olabilir!

 Araştırmacılar 3000 Yıllık Bir Trans Mezarı Bulmuş Olabilir!
Digiqole ad

Arkeologlar, günümüz sınırlarıyla İran’ın kuzeybatısında bulunan Hasanlu bölgesinde yaptıkları kazıda 51 yeni mezar keşfetti. Mezarların bazılarının erkek ve kadın dışındaki bir cinsiyete mensup bireyler için hazırlandığı düşünülüyor.

Manhattanville’de sanat tarihi öğretmenliği yapan Megan Cifarelli, kadın mezarlarında mücevherler, iğneler ve dönemin kadınlık ile ilişkilendirilen diğer objelerine rastlarken erkeklerin mezarlarında zırh ve silah bulduklarını belirtiyor. 

Mezarların bazısındaki eşyaların ise karma yerleştirilmiş olması soru işaretleri doğuruyor.

Örneğin, bir mezarda bilenmiş bir bıçak ile iğne iplik yan yana. Fakat DNA testi için kullanılabilecek kemik kalıntıları zarar gördüğü için mezar sahibinin cinsiyeti tespit edilemiyor. 

Cifarelli’ye göre bu durum, kadın ve erkeğin dışındaki bir cinsiyete veya cinsel kimliğe işaret ediyor. 

“Gömülerdeki sosyal sınıflandırma resmi, bireysellikten uzak ve genelde muhafazakar bir çizgiye sahip.”

Çalışma mezarlardaki üçüncü cinsiyetin trans veya interseks bireylere ait olup olmadığı konusunda ortaya kesin bir sonuç koyamıyor, fakat en azından üzerinde düşünülebilecek bilgiler sunuyor. 

Bu kadar kafa karışıklığının ve muhtemel bir kuirlik üzerine düşünülmesinin sebebi ise, daha önce bulunan ve üzerinde sakallı bir kadının yer aldığı altın bir kase.

Hasanlu’da daha önce yapılan çalışmalardan birinde de gay aşıkların kalıntıları yan yana bulunmuştu ve haber büyük ilgi uyandırmıştı. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin