Brezilya’daki LGBT Çiftler Evlilik Eşitliği Kalkmadan Bir An Önce Evlenmek İstiyor

 Brezilya’daki LGBT Çiftler Evlilik Eşitliği Kalkmadan Bir An Önce Evlenmek İstiyor
Digiqole ad

Brezilya’nın yeni başkanı, homofobi kelimesinin vücut bulmuş hali. Brezilya’daki gay ve lezbiyen çiftler ise, yeni başkanlarının evlilik eşitliğine muhtemel darbesinden önce evlenmek istiyor. 

Geçtiğimiz Ekim Brezilya’nın yeni başkanı olarak seçilen Jair Bolsonaro, “Brezilya’nın Donald Trump’ı” lakabı ile anılıyor ve söylemleri hiç iç açıcı değil.

2011 yılında Playboy dergisine vermiş olduğu bir röportajda Bolsonaro, “oğlunun gay olmasındansa ölmesini yeğleyeceğini” dile getirmişti. 

Bolsonaro’nun gayler ve LGBT hakkındaki düşünceleri, Brezilyalı vatandaşları endişelendiriyor. Kimilerine göre 2013’ten beri yasalar ile koruma altında olan evlilik eşitliği, Bolsonaro’nun tehdidi altında. 

2017 Aralık’a kıyasla geçtiğimiz ay, sadece Sao Paulo’daki eşcinsel evliliklerde iki kat artış gözlendi. Gay çiftler Bolsonaro’nun sağı solu belli olmayacak profilinden çekiniyor ve bir an önce evlenmek istiyor.

Brezilya’nın düğün pastası üreticileri, düğün planlamacıları, fotoğrafçıları ve bir düğüne dahil olabilecek tüm meslek gruplarından insanlar LGBT’ye desteklerini göstermek için Aralık ayı boyunca ücretsiz hizmet vereceklerini açıkladı. 

Yerel bir LGBT grubu olan Grupo Gay de Bahia’ya göre, anti-LGBT cinayetler 2016’dan bu yana %30 artmış durumda. Daha geçtiğimiz Mart ayında Rio de Janerio’nun lezbiyen meclis üyesi Marielle Franco, vurularak öldürülmüştü. 

Bolsonaro’nun varlığı ve nefret dolu söylemleri, ortalığı daha da karıştıracak gibi gözüküyor. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin