fbpx   .  

Sarayda Eşcinsel Sanatçı Avı Mı Var?

İstanbul’da sessizce yapılacak iken epeyce gürültü kopartan Boston Eşcinsel Erkek Korosu’nun 27 Haziran’da Zorlu Center’de vereceği konserin yerinin değiştirilmesi ilgili ilginç bilgiler ortaya çıktı.

İddiaya göre, Saray Danışmanları tarafından telefonla ablukaya alınan Zorlu Grubu, konsere ev sahipliği yapmaktan son anda vazgeçti ve organizasyon firmasına bunun karşılığında 200 bin lira ödeme yaptı. Vahdet ile Akit’in aleyhte yayınlarına karşı konsere kapılarını açan Boğaziçi Üniversitesi yönetimi ise ‘Saray’ kartvizitli isimlerin baskılarına rağmen ev sahipliğinden vazgeçmedi.

FAZIL SAY’IN ESERLERİ ÇIKARILMIŞTI

 

Başkent kulislerinde siyaset ve siyasi aktörler her zaman değişmez ana gündem maddesi iken sanat dahi siyaset etkisinden bağımsız düşünülemez. Geçtiğimiz sezon Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) konserlerinde Fazıl Say’ın eserleri programdan çıkarılmıştı.

Say’ın yerine eserleri sezon programına alınması planlanan Muammer Sun ise, CSO’nun tavrını protesto etmiş ve telif izni vermemişti. 2014 yılındaki CSO tartışmasında pek kimse şaşırmamış, Fazıl Say’ın AKP karşıtlığı nedeniyle sansüre uğraması sürpriz sayılmamıştı. Özellikle de doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir kurum yapısı söz konusu iken…

 

BOSTON EŞCİNSEL ERKEK KOROSU

Bugünlerde de Cumhurbaşkanlığı makamı yine sanat kulislerininin en çok konuşulan konularından birisi durumunda. Konu başlığı ise, Boston Eşcinsel Erkek Korosu (Boston Gay Men’s Chorus).

Onur Baştürk’ün Mayıs ve Haziran ayında Hürriyet’teki köşesindeki yazılarıyla kamuoyu kısmen neler olduğunu öğrendi. Ancak kamuoyu önündeki gelişmeleri tetikleyen sahne arkasındaki gelişmeler doğası gereği kulislere yansıdı.

NOKTA’nın kulağına fısıldandığı üzere Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (PSM) medyada ‘sapkınlık’ gibi başlıklarla yayınlanan konser aleyhine haberlerden dolayı değil de doğrudan AKP kaynaklı iletilen mesajlardan dolayı evsahipliği yapmaktan vazgeçti.

Kulislerdeki iddialara göre, Zorlu Center PSM Genel Müdürü Murat Abbas’a, Boston Eşcinsel Erkek Korosu’nun konseriyle ilgili talimat, Zorlu Holding’in kurucusu Ahmet Nazif Zorlu tarafından verildi.

Zorlu Center PSM, konsere ev sahipliğinden vazgeçmek için maddi zararı önemsemedi. Üyesi olduğu International Societyfor the Performing Arts (ISPA) tarafından uyarılmasına rağmen de Zorlu Center PSM, olayın ISPA’ya yazılı şikayet konusuna dönüştürülmeden kapanması için hiç düşünmeden 200 bin liralık ödemede bulundu.

Genel Müdür Abbas, organizasyon şirketine konserden elde edilecek olası bilet satışı gelirini sordu ve yaklaşık 100 bin TL yanıtını aldı. Bunun üzerine iki katı ödemede bulunuldu ve olayın ISPA’ya gitmesinin önüne geçildi. Devletle milyar dolarlık işler yapan bir şirketin tavrı sanattan yana olmamıştı.

ZORLU CENTER İLE SONA ERDİ

Boston Eşcinsel Erkek Korosu’nun, Türkiye’deki konser macerası Zorlu Center ile sona ermedi. Organizasyon şirketi, İstanbul’daki LBGTİ Onur Haftası nedeniyle ve ‘sanata saygı’ anlayışıyla Boston Eşcinsel Erkek Korosu’nun konser verebilmesini ‘onur meselesi’ olarak kabul etti.

Türkiye’nin, ABD başta olmak üzere ‘laik ülke’ imajını da zedelediği yaklaşımıyla konseri gerçekleştirecek mekan arayışına girişildi. Bu süreçte, Türkiye vatandaşı Ramadan Çaysever ile eşcinsel evliliğiyle dikkat çeken ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter da konuyu yakından takip etti.

MEDYADA AĞIR ELEŞTİRİLER

Boston Eşcinsel Erkek Korosu’na evsahipliği yapmak için Boğaziçi Üniversitesi kapılarını açmayı kabul etti ve kamuoyuna önceden planladığı gibi 27 Haziran’da konser verileceği duyuruldu, sadece mekan değişmişti. Ancak Zorlu’nun ardından Boğaziçi Üniversitesi de hedef alındı. Medya ve sosyal medya ağır eleştiriler ve hakaretler yeniden başladı.

Ramazan ayı içerisinde olunması ve ‘Müslüman ülke’ hatırlatmasıyla Boğaziçi’nin konsere izin vermemesi için bir vakıf üniversitesi rektörü YÖK’e hatta MEB’e çağrıda bulundu. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İhsan Karaman, eşcinsel korosuna karşı tutumuyla sosyal medyada tartışılırken; basına yansımayan Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan telefon trafiği oldu.

Kulislerdeki iddialara göre, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, YÖK’ten değil ancak Ankara’dan çok daha üst makamdan telefonlar aldı. Boğaziçi Rektörü’ne, kendisini Cumhurbaşkanlığı’ndan diye tanıtan şahıslarca “Ramazan ayında böylesi bir manzara nedeniyle duyulacak tepkilere duyarlılık gösterilmesi gerektiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kendisine aktarılan şikayetlerden dolayı hassasiyet gösterdiği” bilgisi iletildi.

Ancak Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün, telefon aracılığıyla iletilen mesaja karşılık yanıtı “27 Haziran’da kampüs içerisinde konserin gerçekleştirileceği ve herhangi bir tatsızlık yaşanmayacağının düşünüldüğü” oldu.

Medya, siyaset, iş dünyası üçlüsünün sanat ablukası şimdilik Boğaziçi Üniversitesi duvarına çarptı. Ancak dalgaların duvarı ne kadar daha döveceği merak konusu.

Nokta Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.